Keď žena nechce svoje dieťa…

Please enter banners and links.

Viem, že mnohí (najmä tí konzervatívny) budú tento článok čítať s nevôľou, ale aj takéto situácie prináša život. Nie vždy chce byť žena v úlohe matky. Možno bola znásilnená, možno by dieťa neprežilo kvôli chorobe ani týždeň po narodení, možno už má doma pár hladných krkov a ďalší by sa nedal finančne utiahnuť, možno ju partner opustil, možno… Nech už je dôvod akýkoľvek, každý má právo na vlastné rozhodnutia. Poďme sa teda spolu pozrieť na možné riešenia čo v prípade, že je dieťa nechcené.

Prvá možnosť – interrupcia

Asi prvé, čo vás napadne, bude interrupcia. Napriek všetkým morálnym odcudzovaniam je to najčastejšie riešenie žien na celom svete. Umelé prerušenie tehotenstva je vážny zásah do tela ktorý môže byť sprevádzaný komplikáciami (napríklad veľká strata krvi či zápal spôsobený zvyškami tkaniva v maternici čo môže viesť k neplodnosti). U nás sa interrupcia vykonáva na základe vašej žiadosti do 12. týždňa tehotnosti. Ak sa zákrok vykoná do ukončeného 7. týždňa hovoríme o tzv. miniinterrupcii. Plod je vtedy ešte veľmi malý čo znižuje riziko komplikácii a zákrok tak môže byť bezproblémový.

Interrupcia prebieha v celkovej anestéze. Lekár vám rozšíri kŕčok maternice, vysaje obsah a skontroluje dutinu maternice kyretou (špeciálny chirurgický nástroj v tvare lyžice). Cena zákroku je približne 250 €.

Druhá možnosť – adopcia

Okrem vyššie spomenutého zákroku exitujú aj iné možnosti. Jednou z nich je adopcia čo znamená, že dieťa ponúknete na osvojenie. Postačí, ak svoje rozhodnutie oznámite priamo v pôrodnici. V rodnom liste bude mať dieťa zapísané všetky údaje vrátane vášho mena. Svoje rozhodnutie môžete zmeniť dovtedy, kým súd nerozhodne o osvojení dieťaťa.

Tretia možnosť – anonymný pôrod

Tretia možnosť sa volá anonymný pôrod. V pôrodnici oznámite svoje rozhodnutie, vyplníte žiadosť o utajení svojej osoby a od tej chvíle bude vaša zdravotná dokumentácia vedená už len pod číslom bez akýchkoľvek osobných údajov. Rozmyslieť si to môžete do 6. týždňov.

Štvrtá možnosť – hniezdo záchrany

Poslednou možnosťou môže byť hniezdo záchrany o ktorom ste už iste počuli. Ide o verejne prístupný inkubátor ktorý je napojený na rýchlu zdravotnícku pomoc. Po piatich minútach je pracovníkom oznámené, že dieťa bolo odložené. Vy nebudete trestne stíhaná za odloženie dieťaťa a ono bude v bezpečí. Na Slovensku máme momentálne 16 hniezd záchrany, a to v týchto mestách: Bratislava (Krámare a Petržalka), Trnava, Nitra, Nové Zámky, Žilina, Prešov, Ružomberok, Košice, Rožňava, Dolný Kubín, Spišská Nová Ves, Trenčín, Čadca, Rimavská Sobota, Banská Bystrica.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: Sharron