Please enter banners and links.
Boli ste na prechádzke a vaše dieťatko prechladlo. Prišli na rad tabletky, medicíny a nechuť vášho dieťatka k tomu aby to prehltlo. Pediater vám môže predpísať inú formu lieku ak práve tá predpísaná nevyhovuje vášmu dieťaťu, ale ak alternatíva nie je (alebo by nemala taký účinok) treba sa s podaním lieku popasovať.
Okrem mastičiek poznáme lieky perorálne, teda v ústnom podaní (tablety, sirup), alebo parenterálne ako napríklad injekcie či infúzie.
Najčastejšou formou sú tabletky ktoré môžete podať buď rozmrvením na lyžičke spolu s čajom, alebo dáte celú tabletu na lyžičku a ňou potom jemne pritlačíte na koreň jazyka tak, aby sa vyvolal reflex prehltnutia. Pri menších deťoch je vhodné pridržať hlavičku aby sa dieťa nemyklo.
Malým bábätkám sa podávajú niekedy čapíky ktoré sa majú zaviesť priamo do konečníka. S touto formou nie sú žiadne problémy a dieťatko takto nemá zaťažený tráviaci trakt. Po zavedení čapíka nezabudnite jemne stlačiť obe polovičky zadočka aby sa čapík lepšie rozpustil.
Súčasťou liečby sú mnohokrát aj kvapky. Ak má vaše bábo predpísané kvapôčky do očí položte si ho na posteľ tak, aby ležalo. Ak je to staršie dieťa pomôže vám tým, že sa bude dívať očami do jedného bodu, vy jemne odtiahnete spodné viečko a kvapnete kvapky do očí na stranu do ktorej sa nedíva. Pri malom bábätku sa zíde asistencia ocka kvôli pridržaniu hlavičky.
Okrem kvapiek do očí sa môžete stretnúť aj s kvapôčkami do nošteka – v tom prípade by dieťa malo opäť ležať alebo mať aspoň hlavu v záklone. Ak máte malé batoľa a predpísané olejové kvapky v žiadnom prípade ich nekvapkajte priamo do nošteka pretože môžu zatiecť do dýchacích ciest. Kvapnite ich na vatovú tyčinku a jemne vytrite noštek. Pri batoľatách sa kvapky do uška aplikujú najskôr na gázičku ktorou sa vytrú ušká.
Poslednou možnou variáciou sú injekcie. Ich podávanie si vyžaduje prax, základy vám však podajú v nemocnici.