Keď slnko škodí – alergia na slnko

Please enter banners and links.

Nie každá z nás môže v letné dni vyjsť na slnko v ľahkých šatách a nachytať nejaký ten bronz. Schovávať svoju pleť pod dlhými rukávmi a zakrývať si širokými klobúkmi tvár musí každá, ktorej slnečné lúče spôsobia neadekvátnu reakciu. Čo robiť, keď prechádzka na slnku škodí?

Veľa rôznych príčin

Slnečné lúče môžu na našu pokožku pôsobiť aj škodlivo a vyvolať istý druh imunitnej reakcie veľmi podobný alergii. V skutočnosti však o alergiu ako takú nejde, presnejšie je slovíčko precitlivelosť. Malou výhodou je, že precitlivelosť na slnečné žiarenie možno prekonať, nevýhodou, že si to vyžaduje čas a obozretnosť, inak vám celé leto budú pokožku predovšetkým tváre a hrudníka zdobiť nepríjemné červené fľaky, vyrážky či pľuzgieriky. Tie nielen, že vyzerajú neesteticky, ale častokrát aj nepríjemne pália a svrbia. Všetko majú na svedomí látky, ktoré vznikajú v tele pri dopadne UVA lúčov na našu pokožku. Sú to práve tie, ktoré aktivujú pigment v koži, vďaka čomu sa opálime do hneda, ale zároveň môžu pokožku aj spáliť, či nabudiť na tvorenie látok, ktoré vyvolávajú práve spomenuté neželané reakcie.

Typy slnečných alergií a prevencia

Celkovo príručky a lekári uvádzajú tri typy najrozšírenejších kožných reakcií na slnko. Ak sa určí typ alergie, je možné jej efektívnejšie či dokonca úplne predchádzať. Niekedy postačí lne zmena kozmetiky, inokedy tzv. slnečné otužovanie.

Najrozšírenejším typom reakcie na slnko je polymorfná svetelná dermatóza. Prejavuje sa červenými vyrážkami až pľuzgierikmi na koži, ktoré sa na nej vyhádžu po pár minútach, alebo dokonca až po niekoľkých dňoch. Ak sa ich chcete zbaviť, stačí istý čas nevystavovať pokožku priamemu slnku. Polymorfná svetelná dermatóza sa väčšinou začína objavovať už na jar, keď sa ale na slnko chodí s krémom s dostatočným opaľovacím faktorom a rozumne, pokožka si postupne zvykne a alergia sa vytratí.

O tom, že sme náchylné na fotoalergickú reakciu, nemusíme ani vedieť, len sa niekedy objaví, inokedy nie. Nejde pri tom o precitlivelosť na slnko tak, ako u alergii prvého typu, ale o kombináciu určitých liekov, potravín a rastlín so slnečným žiarením. Túto rekaciu môže vyvolať slnko v spojitosti napríklad so zelerom, petržlenom a rôznymi citrusmi. Ďalej sa svrbiace sčervenanie a pľuzgiere môžu vytvoriť, ak užívate niektoré druhy antibiotik, sedatív, antireumatík, či iných liekov. Väčšinou stačí počas brania liekov s náchylnosťou na neželanú reakciu sa neopaľovať, či nejesť určité plodiny a nebyť v priamom kontakte s trávou či inými rastlinami.

Tretím typom je tzv. Malorka akné, ktoré sa na prvý pohľad veľmi podobá na bežné akné. Ide o reakciu našej pokožky s nevhodnou kozmetikou  – teda chemickými látkami spolu so slnečným žiarením. Predchádza sa mu výmenou krémov za tie s vyšším ochranným faktorom, neparfumované a zväčša dostupné skôr v lekárniach špeciálne pre tento typ slnečnej alergie. Pri používaní vhodnej kozmetiky malorka akné samo zmizne a nemalo by sa už objaviť.

Pre prípad potreby

Niektoré rady, ako predchádzať neželaným reakciám na slnečné lúče obsahujú aj preventívne branie liekov na alergie – antihistaminík. Ďalej sa odporúča užívať beta karotén a zinok, ktoré zlepšujú schopnosť pokožky vyrovnať sa so slnečným žiarením. Ak už ste v minulosti slnečnou alergiou trpeli, začnite s letným opaľovaním postupne, používajte neparfumované opaľovacie krémy s vysokým faktorom a vyhýbate sa obedným hodinám, kedy je slnko najsilnejšie.

Ak sa vám reakcia na koži objaví, natrite si postihnuté miesto nahrubo krémom, alebo použite výrobky po opaľovaní obsahujúce napríklad aloe vera, ktoré pokožku upokoja. Taktiež prvú pomoc podajú aj obklady z čierneho čaju, jogurtu, alebo smotany, ako nás to učili naše mamy.

Nech sa alergia na slnko môže zdať akokoľvek nepríjemná, pri správnom postupne si môžete aj napriek tomu užiť väčšinu leta bezstarostne, na slnku pri bazéne či na dovolenke na pláži. Stačí, aby ste boli obozretná a vždy pripravená jej čeliť.

Napísala: Lucia Zimanová

Foto: Graeme