Keď je v izbe málo miesta

Please enter banners and links.

Niektoré byty či staršie domy nerátali s toľkými požiadavkami na rôzny nábytok v izbách, alebo im to proste nedovolili financie. A tak dodnes mnohí z nás bývajú v bytoch či domčekoch, v ktorých rozmery izieb hrajú skôr proti úložnému priestoru, či písacím stolíkom. Ako si poradiť s malými izbami, najmä keď majú byť určené pre viac osôb?

 

Problém zvaný detská izba

V činžiakoch sa projektovali byty, ktoré mali spĺňať mnoho rôznych požiadaviek, avšak na úložný priestor či vôbec priestor na hranie pre deti sa akosi pozabudlo. Preto väčšina starších bytov má priam úbohé rozmery spální a detských izieb, avšak kým rodičom v spálni miesto pre manželskú postel a jednu väčšiu skriňu výraznejšie na pohodlí neuberá, v prípade dvoch a viac detí sú tieto izby značne poddimenzované. Väčšinou sa musíte vzdať snahy mať v takejto izbe dve samostatné postele, pretože v prípade, ak chcete do izby umiestniť jednu užšiu skriňu a písací stôl, priestor to už proste nedovolí. Najschodnejšou možnosťou sú preto poschodové postele, ktoré šetria priestor a umožňujú získať aspoň aké-také miesto na hranie.

 

Sofistikovanejší nábytok

Ani poschodová posteľ nemusí byť len klasická posteľ nad posteľou. Najmä do detských izieb sú zaujímavé nápady plné farieb a úložných priestorov. Napríklad vyvýšené postele, ktoré pod sebou skrývajú skriňu a miesto rebríka k nim vedú schody, z ktorých každý je zároveň zásuvkou. Takéto posteľ vám umožní neriešiť problém, kam umiestniť posteľ a kam ešte nejakú tú skriňu či komodu a tak ušetrí veľa miesta. Rovnako miesto ušetria aj poschodové postele, pod ktorými je pracovný kút so stolom, poličkami a malou skrinkou. Je vhodný najmä pre väčšie deti, aby okrem vlastnej postele mali každé svoj pracovný kútik.

Pokiaľ ide o pracovné stoly, nemusí každý mať dĺžku okolo metra a tým robiť starosti, kam ho v malých izbách umiestniť. Šikovným pracovným stolom môžu byť aj stolíky s výrazne menšími rozmermi, ktoré sa dokonale zapasujú presne do kúta miestnosti, čím poskytnú dostatočný priestor na prácu, či umiestnenie počítaču. Zaujímavým riešením sú aj vyklápacie pracovné dosky, ktoré, kým ich ako stolík nie je treba, sú sklopené pri stene a tak nezaberajú temer žiadne miesto.

 

Odkladací priestor

Kladiete si otázku, ako najefektívnejšie zväčšiť malú izbu? Presuňte skrine a ich obsahy proste niekam inam. Predsiene, chodbičky, či komora sú miesta, kde síce radi máme nejaký ten priestor, no v konečnom dôsledku ich vstavané skrine, regále a police zas tak moc neukrátia. Práve naopak, vďaka nim získajú izby viac miesta na nábytok, ktorý je do nich možno vlastne aj potrebnejší. Aby ste sa nebáli, že váš byt bude vyzerať ako sklad, môžete skrine či regály ozdobiť rôznymi bytovými nálepkami, či šikovne umiestniť väčšie zrkadlá, alebo závesy.

 

Aj z malých izieb či bytov možno vykúzliť celkom slušný a príjemný priestor pre život bez toho, aby ste zapratali každý voľný milimeter. Stačí len pár šikovných nápadov a miesta môže byť razom o niečo viac!

 Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: freedigitalphotos.net