Please enter banners and links.
Sviatky zimy sú výnimočné nielen Vianocami, ale aj tým, že ponúkajú široké možnosti využitia. Napríklad také ihličnany. Naši predkovia v minulosti vždy vedeli všetko využiť vo svoj prospech. Keď vianočný stromček doslúžil, jeho vetvičky si odložili a doslova „čarovali“.
Sú liečivé, tajomné a aromatické
Borovice, smreky aj jedle. Nezáleží od druhu. Ihličnany sú skratka výnimočné. Lahodia očiam i nosu, ale možno ste netušili, že sa z nich dá uvariť čaj alebo domáci vonný olej. Okrem toho, že zdobia naše príbytky počas vianočných sviatkov a dokážeme pomocou nich vytvoriť nádherné a originálne dekorácie, s ich silou sa vieme rýchlejšie zbaviť nádchy alebo kašľa.
Borovica napomáha pri liečbe kašľa a nádchy
Z púčikov sa varí čaj a jej živica sa pridáva do mastí. Ihličie posilňuje imunitu, zlepšuje krvný obeh a krvný tlak. Pôsobí tiež antibakteriálne. Jej inhaláciou nádcha prejde rýchlejšie a nosové dutiny sa uvoľnia. Môžete si uvariť celkom jednoducho borovicový čaj z mladých výhonkov, ktoré necháte 10 minút lúhovať. Pite iba po dúškoch po dobu jedného týždňa. Uvidíte, že sa vaším prieduškám uľaví. Pridaním mladých vetvičiek do kúpeľa, sa vaše telo a myseľ dokonale zregenerujú, svaly sa uvoľnia a bolestivé kĺby pocítia úľavu.
Smrek tlmí bolesť a opuchy
Smrek obyčajný vám dopomôže zbaviť sa bolestí a reumy, zároveň upokojuje nervovú sústavu. Práve z tohto ihličnanu si viete doma vyrobiť perfektný a účinný domáci sirup, na ktorý sa môžete obrátiť zakaždým, keď ste nachladnutí alebo kašlete. Tým, že je sladký, chutí aj deťom. Príprava je veľmi jednoduchá.
Mladé výhonky smreku striedavo ukladajte do sklenenej uzatvárateľnej nádoby spolu s kryštálovým cukrom a kolieskami citróna. Keď je nádoba plná, uzavrite ju a položte na okennú parapetu. V priebehu dvoch týždňov sa z tejto zmesi vytvorí domáci sirup, ktorý stačí potom už len precediť a preliať do menšej fľaštičky. Domácu medicínu uschovávajte v chladničke, aby vám dlhšie vydržala.
FOTO: pexels.com