Každý vzťah má päť fáz

Please enter banners and links.

Vzťahy prechádzajú rôznymi etapami a je len na nás, či jednotlivé prechody budú novým začiatkom alebo dôvodom na rozchod.

 

Prvý rok

Počas prvého roka je všetko ružové a krásne. Do vášho života prišiel pán Dokonalý a vy žiarite radosťou. Razom ste zabudli na predošlé vzťahy a on je stredobodom pozornosti. V tejto fáze sama od seba pokusy o zoznámenie sa od iných mužov ignorujete. Neviete sa ho nabažiť, máte jeho tela plnú hlavu a cítite, že ste našli svoju chýbajúcu polovičku.

Prvý rok je vždy to najkrajšie obdobie vzťahu ktoré sa už nikdy viac nezopakuje, takže si ho treba naplno vychutnať.

 

Druhý až tretí rok

Ružové okuliare postupom času blednú a vy začínate objavovať jeho nedostatky. Veci čo ste si predtým nevšimli alebo vám neprekážali dnes vidíte ako chyby. Prichádzajú prvé nedorozumenia, hádky a hrubšie výmeny názorov. Aj napriek tomu, že sa na seba už nevrháte pri každej príležitosti, stále cítite lásku. Sex netrvá celú noc, no na druhej strane vás robí ešte vždy šťastnou a spokojnou.

V tejto fáze vzťahu je nutné rozhodnúť sa – buď si uvedomíte že jednoducho aj on má chyby ako každý z nás, alebo sa pre rozdiely rozídete.

 

Štvrtý až piaty rok

Mnoho párov teraz rieši svadbu alebo aspoň spoločné bývanie. Dvojica sa snaží zladiť svoje vízie do budúcna. Romantiku a čistú zamilovanosť už vystriedali bežné dni plné stereotypu.

Drvivá väčšina žien práve v tomto čase bilancuje svoj vzťah a pýta sa sama seba, či je s tým správnym mužom. Chlap ktorý k vám kedysi dokonale zapadal je už občas na príťaž a niekedy vám chýba sloboda, nezávislosť a nové vzrušujúce zážitky.

Utužte svoj vzťah rozprávaním sa s partnerom. Nájdite si spoločné koníčky, choďte na spoločnú dovolenku a skúste sa spolu znova blázniť. Venujte sa sama sebe, občas choďte von s kamarátkami na babské klebety a jeho nechajte na pánskej jazde.

 

Siedmy až dvadsiaty rok

Určite ste už poli o tom, ako je siedmy rok pre pár mimoriadne kritický a táto fáma má svoje opodstatnenie. Je to totiž obdobie vzťahu kedy sa vezmete alebo rozídete. Aj vy aj on ste už spolu prežili všetko, a preto sa treba posunúť ďalej a urobiť nový krok.

Ak ste už svoji pravdepodobne prišlo na scénu dieťa a túto zmenu viacero dvojíc nezvládne. Vaše koníčky museli ísť stranou a vy vidíte čoraz viac povinností a starostí. Kariéru nahradila snaha mať rodinu a už nekupuje veci pre seba ale pre dieťa. O pozornosť sa hlási aj váš partner – ak ho budete prehliadať i naďalej jednoducho od vás odíde. Preto myslite aj na neho, snažte sa neodcudziť jeden druhému. Riešte spolu všetky povinnosti  a zvládajte za jeden povraz aj to nepríjemné.

Treba dopredu počítať s tým, že celé toto časové rozpätie od siedmeho až do približne dvadsiateho roku bude stále o tom istom.

 

Viac ako dvadsať spoločných rokov

Deti sú už dospelé a budujú si vlastné vzťahy. Každá žena tu opäť bilancuje svoj doterajší život a na konci premýšľania môže dospieť k dvom záverom – už si s partnerom nemá čo povedať a začne hľadať nové dobrodružstvo (rovnako je to v tomto období aj s mužmi), alebo ešte cítite tú starú iskru lásky a budete spolu i naďalej.

Snažte sa znovu nájsť stratené záujmy, využívajte spoločne svoj voľný čas, starajte sa o seba tak ako kedysi a myslite na fakt, že sex je vo vyššom veku ešte viac intenzívny ako kedysi.

Veľa manželstiev sa práve tu končí – vy ste mu dala rodinu a pohodlie, on vás podporoval a zabezpečoval. Teraz vlastníte nehnuteľnosť, autá, všetko čo sa prežiť spoločne dalo ste už prežili. On často odíde za mladšou aby začal odznova, vy si nájdete nového muža. Alebo zostanete spolu až do konca.

 

Každá etapa sa dá zvládnuť spoločne, avšak pokiaľ vám nepomáha, nie ste šťastná a nadobudli ste pocit, že by vám lepšie bolo samej, je lepšie odísť a nezostávať spolu nasilu. Nemá to zmysel ani pre jedného z vás.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net