Každý sa (stresuje) raduje

Please enter banners and links.

aaaaaaaaaaaaBuďte v pohode. Neberte si príklad z druhých a v predvianočnom čase trocha zvoľnite. Veď o tom predsa sviatky sú. Z detstva na ne máme väčšinou krásne spomienky, tak prečo dookola mrnčíme, koľko toho ešte musíme vybaviť, aby boli tip-top? Zamyslime sa, ako predvianočný stres premeniť na radosť s blížiacich sa sviatkov rodiny.

 

Dá sa to aj bez živého

Nezohnali ste živý stromček, pretože ste v práci museli robiť nadčasy kvôli dovolenke? Takýto scenár býva často realitou, preto sa nenechajte zaskočiť, keď sa to tohto roku stane aj vám. Vo všetkom zlom hľadajte niečo dobré. Pravdaže, živý stromček má svoje čaro a jeho vôňu a lesk si pamätáme ešte z detstva, ale na druhej strane – len si spomeňte, ako vás mamka nútila vysávať napadané ihličie a v miestnosti bolo zakázané príliš kúriť, aby stromček predčasne nezačal schnúť a opadávať. Ihličie bolo roztrúsené doslova všade, na koberci, ale aj na vašich ponožkách či občas ste ho našli aj vyhrievať sa vo vašej posteli (darmo, keď sa v bytoch nekúrilo…). Ak teda nemáte záujem a najmä čas každý deň vysávať alebo do toho nútiť vaše deti a manžela, istotne prežijete, keď sa tohto roku stretne rodina pri umelom stromčeku. Aj tie umelé dnes vyzerajú ako živé, samozrejme, to sa odráža aj na cene. Je to však dobrá investícia – pri dobrej manipulácii a správnom skladovaní vám umelý stromček vydrží celé roky. Ak bývate v rodinnom dome, ubezpečte sa, že naň počas roka nedostanú chuť myši.

O nádhernú vianočnú vôňu sa vám okrem živého stromčeka dokáže postarať napríklad menšia živá ikebana. Buď si ju viete vytvoriť sama, alebo touto úlohou poveríte niektoré z kvetinárstiev. Garantujeme vám, že vlastnoručné vyzdobovanie ikebany vám navodí tú správnu vianočnú náladičku. K tomu ešte potrebná dávka kolied a manžel, ktorý vyjedá košík s mandarínkami, a už z diaľky počujete zvoniť zvončeky…

 

Tohto roku nepečiem

Keď sme boli malé, s radosťou sme vystávali pred Vianocami v kuchyni a pomáhali svojim mamám s pečením. Dva linecké koláčiky sme spojili lekvárom, jeden sme nenápadne zjedli. Mamička sa tvárila, že sa na nás veľmi hnevá, avšak v duši sa tajne radovala, ako sa jej to znova podarilo. Alebo pri vykrajovaní sušienok sme zvyšné cesto nenápadne žmolili v dlani a tajne vyhadzovali do koša, aby sme sa mohli z kuchyne konečne vypariť a nemuseli robiť sušienky aj z odrezkov. Dnes sme už veľké a očakáva sa od nás, že sa staneme rovnako vzornými gazdinkami, ktoré si do Vianoc pripravia niekoľko krabíc s pečivom. Sme celé zafúľané od múky, v kuchyni rozvoniavajú medovníky, rúra na pečenie hreje… Strih!

Tak toto sa na nás vôbec nepodobá. Nie sme schopné ani zamiesiť dobré linecké cesto a všetky naše pokusy o medovníky sa končia v smetiach. Budú preto naše Vianoce horšie? Nebudú! Ak nemáte čas vypekať alebo sa vám jednoducho nedarí, nie je problém si vianočné pečivo objednať u šikovnej cukrárky alebo dokonca na internete. Hľadajte však overené prevádzky, ktoré vám napečú také lahôdky, že si k vám susedy budú chodiť po recepty.

 

Honba za darčekmi

Každý predsa vie, že darčeky nosí Ježiško. Ak by však tento rok predsa len potreboval vypomôcť a obrátil by sa na vás… Ani nech nedúfa? Nestíhate si dokonca umyť okná a v koši na žehlenie je obrus ešte azda z minuloročných sviatkov? Nuž, tak je tu jedno riešenie. Dohodnite sa medzi sebou v rodine, že tohto roku prežijete skutočné kúzlo Vianoc a darčeky si pod stromček zháňať nebudete. Ak budú protestovať, že pre vás už niečo majú, jednoducho im navrhnite, aby vám to odložili na narodeniny, veď sa to nepokazí. Nie je nič horšie, ako pár dní pred sviatkami poletovať po obchodoch a hodiny vyčkávať v rade pri pokladni, a ešte k tomu pokúpiť samé hlúposti, ktoré neboli vyberané od srdca. Ak sa však naozaj nedáte presvedčiť, skúste nakupovať 23. decembra. Málokto si nákupy potravín a darčekov nechá na poslednú chvíľu a vy sa nemusíte tlačiť v preplnených supermarketoch. Ale až keď rodina spoločne zasadne k štedrovečernému stolu, uvedomíte si, aké je krásne, že máte strechu nad hlavou, že sa máte dobre a ste zdraví…

FOTO: pexels.com