Káva – ako ju nepoznáte

Please enter banners and links.

Aj vy patríte k milovníčkam kávy? Máte radi aj ich vôňu či farbu a sú vzorom na polovici šálok, ktoré doma máte? Čo tak si k nim zladiť aj viac doplnkov v domácnosti vlastnou šikovnosťou a originalitou? Stačí pri tom len trochu lepidla, balíček kávových zŕn a pár šikovných rúk!

Ako sa nezalepiť

Práca s lepidlom je o to náročnejšia, že pri nej môžu trpieť naše prsty. Preto ak vám to neprekáža, použite radšej ochranné rukavice. Ak sa vám lepšie robí bez nich, pomôžte si pinzetou, ihlou, špajdlou…Hocičím, čo uznáte za vhodné.

Ak chcete, aby vami vyrobená ozdoba vydržala čo najdlhšie, zvoľte vhodné lepidlo. Sekundové nie len, že prilepí všetko veľmi rýchlo, ale aj pomerne trvalo. Rovnako dobre poslúžia aj chemoprénové lepidlá. Nie príliš vhodné sú lepidlá v tube, na ktoré si mnohé pamätáme zo základných škôl. Tie však pre ich typickú…vôňu určite každá z nás obíde.

Pohrajme sa s kávou

Ďalší krok bude stále predstavovať ešte len prípravu, preto sa neľakajte! V skutočnosti nejde o veľmi zložitú prípravu. Ide o to, že kávové zrná nie sú všetky rovnako veľké ani rovnako sfarbené. Ich hnedá farba je dôsledkom niekoľkonásobného praženia a hoci sú pri ňom neustále premiešavané, niektoré sa opražia viac, iné menej. Nemusíte vytriediť každý odtieň, len od oka vytrieďte tie bledšie od tmavších a väčšie od menších.

Pýtate sa, na čo je to dobré? Pri lepení zrniečok môžete dosiahnuť striedaním farebných odtieňov aj isté vzory. Ak vám o ne nejde, nemusíte si s tým robiť starosť. Farebnú odlišnosť získame aj vtedy, keď jedni kávové zrnká nalepíme plochou stranou a druhé tou oblejšou. A ak sa bojíte, čo s medzerami medzi jednotlivými zrnkami – tie ešte kým je lepidlo mokré zasypeme mletou kávou, čím získame aj príjemnú vôňu.

Samotná tvorba

Keď máme všetko pripravené, môžeme prejsť k akcii. Najjednoduchšie a zároveň najefektívnejšie bude vyrobiť si originálny kávový rámček na fotografie. Či už zvolíte drevený alebo kartónový, je jedno, vhodné lepidlo prilepí kávu na hocaký povrch. Postupujeme postupne, to znamená, že vždy si natrieme lepidlom len kúsok rámika. Naň ako chceme prilepíme kávové zrnká. Najjednoduchší vzor sú štvorce: Pár radov kávových zŕn lepíme plochou stranou, ďalšie zas oblou. Medzery medzi nimi vysypeme trochou mletej kávy a prebytočnú sfúkneme. Nepotrvá to dlho a rámček na fotografiu bude hotový. Ak chceme dosiahnuť nejaký sofistikovanejší vzor, bude dobré, ak si ho predkreslíme ceruzkou.

Máli sa vám rámček? Skúste to na krabičky na čaj či kávu, vyrobte si podobným postupom originálny svietnik, či stojan na sviečky na zaujímavé prestieranie.

Originalite sa medze nekladú, preto presnejší postup neponúkam. Stačí len malý impulz a vytvorenie si niečoho vlastného a pekného môže byt aj druhom psychickej očisti, pri ktorej sa upokojíte a možno sa na niektoré svoje problémy budete pozerať inak. Máme to vyskúšané – funguje to!

Napísala: Lucia Zimanová

Foto: Jeroen van Oostrom