Karí korenie

Please enter banners and links.

Karí korenie je obľúbené aj u nás a používame ho vo svojich kuchyniach stále viac. Ide prakticky o zmes viacerých korenín ktoré dokážu jedlá nenahraditeľne dochutiť. Výsledkom je tak chutný pokrm ktorý navyše dokáže s pomocou korenín podporiť trávenie.

 

Odlišné zloženie

         Karí korenie sa líši podľa toho z akej oblasti Indie pochádza. Ak by ste mali prejsť celú Indiu zistili by ste, že všade chudí o čosi inak. Receptúra prípravy sa v jednotlivých častiach svedomito stráži rovnako ako aj pomer pridávaných korenín.  Spravidla je však použitých od dvanásť až do tridsaťšesť rôznych korenín, často je to napríklad koriander, muškát, čili, zázvor či rasca.

Pôvodný recept na karí korenie je ešte zachovávaný. Ak chcete môžete si ho vyskúšať – potrebujete 20 g bieleho korenia, 60 g koriandra, 30 g gréckeho sena, 2,5 g cayenského korenia, 80 g kurkumy, 30 g rasce, 2,5 g papriky a 50 g rardamónu. Všetko treba spolu drviť a zmiešavať.

 

Pôvod

Ako už bolo načrtnuté vyššie karí korenie pochádza z Indie, do našich končín ho doniesli Briti. Tí ho pomenovali ako „curry“, pôvodný názov medzi domácimi však bol „masálá“. Dodnes sa však už aj v domáckom kraji aj v krajinách dovozu používa už len označenie karí.

V gastronómii je toto korenie vnímané ako výraznejšie dochucovadlo ktoré má v kuchyni široké využitie. Inak totiž chutí s mäsom, inak so zeleninou a inak v marinádach či omáčkach. V indickej kuchyni má bohaté zastúpenie, nájsť ho môžete temer v každom jedle obsahujúcom (dusené) mäso. Thajská kuchyňa ho používa trošku menej, a to predovšetkým k jedlám s ryžou a v šalátoch.

 

Aj pre zdravie

         Karí má nielen skvelú chuť, ale tiež prospieva zdraviu keďže obsahuje viacero prospešných korenín naraz. Napríklad koriander pomáha pri rekonvalescencii, uvoľňuje kŕče v hladkom svalstve a tiež podporuje tvorbu žalúdočných štiav. Kurkuma je zas dobrá na čistenie krvi a trávenie ktoré je po konzumácii jedla také dôležité.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net