Kam na výlet s deťmi (a nie len do zoo)

Please enter banners and links.

S pomaly prichádzajúcim letom sa k nám blížia aj dlhé letné prázdnin. Tie síce dajú deťom dva mesiace voľna, ale ich rodičom urobia starosť čo a hlavne kam s nimi. Zároveň ak sú deti ešte malé, je tu ešte o starosť naviac.

 

Výlet verzus dovolenka

Ste zástancom toho, že v lete je dobré odísť na jednu dlhšiu, prípadne dve stredne dlhé dovolenky, ktoré zaberú približne dva týždne času? Áno, deti na toľko zabavia, ale stále im ostane väčšia časť prázdnin nevyužitá. Preto môžu byť práve jedno alebo dvojdňové výlety príjemným spestrením letného počasia pre nich aj pre vás. K základným výletom, ktorý absolvoval isto každý z nás, keď bol malý, je zoologická záhrada a hrady a zámky v najbližšom okolí. Kým na zvieratka sa radi pozrú aj malé deti, exkurzie po pamiatkach ich nezabavia, ba dokonca skôr otrávia. Naopak pre školákov môžu byť vyslovene zaujímavé, sami z nich budete prekvapení, ako sa začnú zaujímať o to, čo sa už možno v škole aj naučili.

 

Ľahká turistika

Spoznávať históriu svojho okolia môže byť zaujímavé, ale pokiaľ ste rodič, ktorý vyznáva heslo : V zdravom tele zdravý duch, bude pre vás vhodnejší výlet na nejaké turistické miesto. Túra do hôr totižto nemusí byť vyslovene pre najzdatnejších. Naše hory majú mnoho trás vhodných pre začiatočníkov či deti, ktoré isto zvládnu, uvidia pri tom kus našej krásnej prírody a potešia sa výhľadu z kopca na okolitú krajinu. Navyše sa zdá, že posledné roky a práve takéto výlety stali opäť obľúbenou letnou aktivitou, pretože mnoho našich turistických trás sa v letných mesiacoch hemží deťmi. V mnohých turistických strediskách ich dokonca čakajú aj sprievodné atrakcie, ktoré sú sladkou odmenou a vytúženým cieľom po dlhšej prechádzke.

 

Leto plné slávností

Lenže leto nie je len obdobím prázdnin a dovoleniek, ale vždy bolo aj časom dožinkov a rôznych iných slávností. Práve tie sa môžu stať cieľom vašich jednodňových výletov s deťmi. Počas celého leta sa v rôznych slovenských mestách konajú tradičné jarmoky, trhy, prehliadky a podujatia, ktoré sú koncipované prevažne do našich tradícii. Deti určite zaujmú a zabavia bohatými sprievodnými programami. Rovnako do ulíc v letných mesiacoch zvykne vychádzať aj divadlo s rôznymi predstaveniami, letné súťaže pre deti či náučné stretnutia.

 

Okrem letných dovoleniek pri mory či v horách je preto mnoho možností na kratšie výlety, ktoré deti dokážu zabaviť, ale snáď aj zaujať a poučiť. Veď to, že v lete sa do školy nechodí ešte nemusí znamenať, že deti sa nič nové a zaujímavé nemusia dozvedieť!

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: freedigitalphotos.net