Ježiško, Santa Claus a pravda o darčekoch

Please enter banners and links.

Darčeky u nás nosil po celé stáročia Ježiško. Pred veľkým dňom D sme nikdy poriadne nespali a dúfali sme, že ho uvidíme. Písali sme mu do obálky svoje priania s dôverou, že presne to si pod stromčekom nájdeme. Moderná doba priniesla Santa Clausa. Sympatický dedko v červenom oblečení s veľkou bradou očaril aj slovenské rodiny. Čomu veria vaše deti a kedy im povedať pravdu?

 

Santa alebo Ježiško?

            Podľa psychológov je len na nás ktorej z týchto postáv dáme prednosť. Každá rodina sa môže rozhodnúť sama, či chce moderné Vianoce s ponožkou nad krbom alebo tie tradičné so šupinou z kapra pod obrusom. Podľa prieskumov Santa Claus pôsobí na ľudí honosne, bohato a pohodlne. Ježiško zas skromnejšie a rodinnejšie.

 

Darčeky

            Dary sú staré ako ľudstvo samo. Sú symbolom priateľstva, náklonnosti, lásky, úcty a vďaky. Na rozbaľovanie sa obvykle najviac tešia deti – pre ne ide o akýsi výnimočný rituál, špeciálny moment aký sa naskytne iba raz ročne. Je to vzrušujúci okamih a obrovské prekvapenie.

Deťom vraj nejde ani tak o obsah ako o to, že niečo dostali. Preto nie je nutné kupovať prehnane drahé dary s ktorými sa vaše dieťa vyhrá iba nachvíľu (poznáte to iste z vlastnej skúsenosti). Radšej sa sústreďte pri rozbaľovaní na atmosféru a tešte sa navzájom. O tom by to malo byť.

 

Kedy povedať o Ježiškovi pravdu?

            Ak vaše dieťa stále verí ilúzii o Ježiškovi nerúcajte detský svet a ešte počkajte. Odložte pravdu a aj tieto Vianoce neste v duchu neznámej bytosti nosiacej darčeky. Myslite na to, že vaša ratolesť bude prakticky po celý život racionálna – detstvo si preto treba vychutnať naplno. Viera v Ježiška alebo Santa Clausa dodáva tomuto sviatku to správne čaro a ruku na srdce – iste si pritom spomeniete aj vy na vlastné detstvo.

Pokiaľ sa váš potom začína vypytovať na existenciu takejto nadpozemskej bytosti je už vhodný čas povedať pravdu aby z vás nebola úplná klamárka. Treba dieťaťu vysvetliť, že to celé bolo jedno veľké prekvapenie ktorým ste iba robili radosť. Ak sa spýta na existenciu Ježiška povedzte, že naozaj žil a je biblickou bytosťou ktorá sa narodila práve na Vianoce. Ide o veľmi sviatočný čas v ktorom najbližším dávame darčeky.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net