Jesenná záhradka

Please enter banners and links.

sizedcopy-of-sternbergia-lutea-angestina9112Aké kvety vybrať do záhradky na jeseň? Určite môžete aj vy mať chladnejšie dni jesene spestrené krásnymi kvetmi, ktoré vám urobia radosť kedykoľvek sa na ne pozriete. A určite pritiahnu pochvalu od širokého okolia.

 

Sternbergia Lutea

Šternbergie sú doslova klenotom každej krásnej záhradky. Sú ideálne na terasy a balkóny, ale v skupinkách sa vysádzajú do skaliek alebo kvetinových záhonov. Ide o nádhernú cibuľovinu s veselými žltými kvetmi.

Vysádzajte na slnečné a teplejšie miesto na konci leta, alebo ideálne počas leta.

 

Liquidambar Styraciflura

Dlhoveká nádherná drevina Ambrovník je prekrásny sedemmetrový strom pripomínajúci listami javor. Potrebuje slnečné miesto s kyslejšou a mierne vlhkou pôdou. Rátajte tiež s tým, že potrebuje nejaké to miesto na rast.

Ambrovník je nádherný počas celého roka – na jeseň listy najprv zožltnú, potom zmenia farbu dooranžova a postupným klesaním teplôt sa na konci jesene sfarbia do purpurovej až vínovočervenej farby s nádychmi dofialova. V zime nie je bez lístia; očaria vás plody ježovitého charakteru objavujúce sa na konárikoch.

 

Euonymus Alatus

index

Medzi top dreviny patrí nepochybne aj bršlen krídlatý, ktorý vie vyrásť do výšky piatich metrov. Zaujímavé sú listy počas jesenných dní sfarbené do ružovočervenej farby čím na seba pútajú pozornosť a v záhrade určite nezaniknú. Potrebuje slnečné miesto s výživnou a priepustnou pôdou, ako aj ochranu prvé 2 roky počas zimy.

 

Liriope Muscari

Z diaľky sa podobá na levanduľu, ale ide o liriopu modricovú s množstvom fialových súkvetí. Ak nemôžete liriopu vysadiť na slnečné miesto, vie si vystačiť celkom slušne aj s polotieňom. Vyžaduje mierne vlhkú pôdu. Vysádza sa do skupiniek vzdialených od seba 15 centimetrov, takže sa hodí napríklad okolo chodníkov alebo okolo vonkajšieho prístrešku. Liriopa kvitne do novembra.

 

Sedum Spectabile

Trvalka u nás pomenovaná ako rozchodník je super do slnečných záhonov nakoľko jej vyhovuje slnečné a suchšie miesto s priepustnou vodou a priestorom pre rast. Zakúpiť môžete rôzne druhy. Kvitne do polovice jesene už od konca leta.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: google.com