Jesenná očista

Please enter banners and links.

Niektoré rastliny vieme zužitkovať vo svoj prospech. Jeseň nám ponúka okrem iného aj skvelú príležitosť na ozdravenie a detoxikáciu organizmu; obzvlášť na jeseň ozdravovanie svoj význam nakoľko sa naše telo spomaľuje a pripravuje na zimu. Očista tak bude efektívnejšia.

Jesenný detox by mal trvať približne tri až osem týždňov, najlepšie od septembra do novembra.

 

 

Artičoka

         Táto zelenina má močopudné účinky, vie upraviť trávenie a regulovať žlč, zmierniť zápal žlčníka i choroby obličiek. Hodí sa aj pri reume a užívať ju môžu tiež cukrovkári. Z artičoky využívajte listy a korene.

 

Pichliač voľný

         Už samotný názov prezrádza, že ho môžete nájsť vo voľnejšej prírode, avšak nezbierajte ho v blízkosti ciest ale choďte radšej ďalej do čistejších oblastí. Pichliač voľný sa používa pri nádorových ochoreniach ženských orgánov a pri plesniach. Vňať pichliača použite na prípravu kúpeľa alebo ako obklad.

 

Pestrec mariánsky

         Táto rastlinka je priam dokonalá na zlepšenie trávenia, pomáha žlčníku a tiež dvanástniku. Pri problémoch s pečeňou (cirhóza a iné) je skvelým pomocníkom lebo vie tento orgán vyčistiť od nečistôt.

 

Lopúch

         Jednotlivé časti lopúcha sa rôzne využívajú – odvar z listov na trávenie, koreň sa zvykne prikladať na kožu zasiahnutú ekzémom alebo iným ochorením kože. Všeobecne sa lopúch používa aj na tinktúru.

 

Benedikt lekársky

         Táto jesenná rastlinka čistí a dezinfikuje naše telo tým, že vie očistiť žlč, podporiť správne trávenie, pomôcť žalúdku a prečistiť ľadviny vďaka močopudnému účinku. Benedikt lekársky je vynikajúci na hojenie rán (rovnako šikovný je i skorocel) a používa sa i pri vredoch. Pri ňom je ale dobré vedieť, že nie je vhodný pre ľudí s ťažšími obličkovými poruchami.

 

Ježibaba guľatohlavá

         Zaujímavo pomenovaná rastlinka, Ježibaba guľatohlavá, sa využíva na tinktúry – tie sú robené spravidla zo semien a používajú sa na nervy a svaly. Rovnako užitočná je ježibaba i pri bolestiach hlavy a zápaloch miechy. Nesmie sa však nikdy kombinovať s liekmi na srdce.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net