Je život s deťmi naozaj šťastnejší?

Please enter banners and links.

Režim pre vaše dieťa

Väčšina z nás považuje deti za nevyhnutnú časť života pretože obraz šťastnej rodiny nám bol vštepovaný odmala. No po poriadnej úvahe zisťujeme, že život s dieťaťom zahŕňa plno stresu a vyčerpania. Je teda na mieste položiť si otázku, či sú páry s deťmi naozaj šťastnejšie než tie bezdetné…

Po zložení ružových okuliarov vidíte pravú tvár materstva: únava, podráždenosť a nechuť na sex ktorú musí znášať navyše aj váš partner. Všetko sa začína valiť a vy máte pocit, že pred sebou tlačíte obrovský kameň. Nepopieram, dieťa je životný dar, je pre matku všetkým a položili by ste zaň aj život, ALE či je život šťastnejší… Možno. Občas. Vlastne…asi ani nie.

Matka musí stíhať skutočne veľa vecí od ranného šprintu do škôlky až po vysvetľovanie prečo už treba ísť spať. Medzitým sa ešte nájde miesto na prácu, rodinný nákup, úzkosť, neupravené nechty a rýchlu večeru. Áno, z hľadiska ľudskej rasy je potomstvo nevyhnutné, ale ak sa pozrieme na človeka ako jedinca, je to trochu inak. Spoločnosť nás donekonečna pumpuje tým, že ľudia obdarení deťmi majú naplnený život, ale trend je úplne opačný. Daniel Kahneman sledoval 909 zamestnaných matiek z Texasu a ich jednotlivé činnosti všedného dňa nechal bodovať podľa obľúbenosti. Ženy dávali prednosť vareniu, televízii, cvičeniu, telefonovaniu, nakupovaniu, upratovaniu či dokonca umývaniu riadu pred chuťou starať sa o dieťa. Materstvo bolo na štvrtom mieste od konca. A mňa osobne to vôbec neprekvapuje.

Prečo sa nám materstvo nepozdáva?

Dnešné ženy odsúvajú materstvo na čo možno najneskorší vek. Máte tridsať, pred sebou veľmi sľubnú kariéru a je vám s priateľom či manželom v nerušenej domácnosti viac než len dobre. Načo to rúcať? Namiesto večerného leňošenia v jeho náručí budete držať v rukách špinavú plienku. Čas pre vás sa razom zmení na čas pre dieťa a dovolenka už viac nebude o opaľovaní – namiesto neho budete strážiť ratolesť.

Ale skôr, než k tomu dôjde, musíte riešiť počiatočné dilemy: v ktorom meste a v akej nemocnici rodiť, či chcete pôrod na stoličke alebo v bazéne, či má byť s vami aj vaša polovička a čo robiť v prípade komplikácii (ak sa budete musieť rozhodnúť medzi svojím životom a životom dieťaťa?). Aby toho náhodou nebolo málo, súčasné ženy navyše navštevujú kurzy dojčenia a čakajú, že ich to bude baviť. A keď zistia opak vyčítajú si zlyhanie.

Riešenie z labyrintu materstva

Prestaňte sa zbytočne trápiť a doprajte si konečne aktivity, ktoré vás bavia. Neriešte ich krúžky po škole preto dieťa samo vie čo ho baví. SLOBODA je to, čo potrebujete nielen vy, ale aj váš potomok. Zapojte do hry starých rodičov a detské letné tábory.

Nechajte deti behať von a vy robte domáce práce. Je dobré ho miestami skontrolovať a pozrieť sa, prečo tak dlho vysedáva pred monitorom, ale na druhej strane je detská izba pre neho to isté, čo pre vás spálňa. Bez obáv, ono príde za vami keď bude mať problém a ak mu ukážete, že sa vám dá veriť a ste v prvom rade kamarátkou, vyhrali ste. V dospelosti sa vám poďakuje za to, že ste mu nechali priestor.

„V mojej predstave, ako sa starať o deti, je obrovská lúka. Na jednej strane je veľký stan s barom kde sa zhromažďujú rodičia. Na druhej strane, kdesi v diaľke, sa hrajú deti. Ja neotravujem ich a oni neotravujú mňa. Dajte im toľko slobody, koľko sa len dá.“ (úryvok z knihy Lenivý rodič od Tima Hodgkinsona)

Napísala: Zuzana Šusterová