Je nádcha choroba?

Please enter banners and links.

Práve toto premenlivé počasie nabáda najbežnejšie vírusy k tomu, aby sa veselo množili a napádali náš organizmus. Ten, nech sa niekedy sebe viac snaží, sa im úplne neubráni a tak nás môže na týždeň vyradiť choroba. Ale čo taká nádcha? Nie je vôbec príjemná, ale predsa len, ani najhoršia. Je vôbec chorobou?

Aj nádcha a iné ťažkosti

Nanešťastie, aj keď sme počas nádchy väčšinou schopní naďalej normálne fungovať, je plnohodnotnou chorobu. Isteže, väčšinu z nás nenapadne si kvôli nej vypisovať PN a aj deti s ňou naďalej chodia do školy, ide však pri tom o vírusové zápalové ochorenie nosovej sliznice a prínosných dutín. Jej typickými príznakmi sú upchatie nosa, výtok z nosa, svrbenie alebo kýchanie, doprevádzané zápalom a slzením očí a ich napuchnutým. Môže spôsobovať choroby priedušiek, zápal stredného ucha, či zápaly nosohltana. Nádcha môže spôsobiť aj škrabanie v hrdle, ale aj ťažbu v žalúdku a vyčerpanosť organizmu.

Najhoršie ju znášajú najmenšie deti, ktorým sťažuje kojenie či kŕmenie z fľašky, spôsobuje nepokojnosť, nespavosť a vyčerpanosť. Môžu byť pre to viac plačlivé a podráždené.

Je to alergia alebo prechladnutie?

Ak mávate nádchu z jeseni a potom na jar a trvá okolo týždňa, maximálne dvoch, zachytil vás vírus a vašu nádchu by lekári odborne nazvali akútnou. Dobrá správa je, že netrpíte alergiou a po niekoľkých dňoch smrkania sa úplne vyliečite. Horšie je, ak nádcha trvá dlhšie, niekedy aj vyše 12 týždňov. Vtedy sa hovorí o nádche chronickej, ktorá je najčastejším prejavom peľovej a prachovej alergie. Obe nádchy vznikajú pri tom veľmi podobne: Na nosovú sliznicu sa zachytávajú čiastočky, ktoré majú na sebe kvapôčkovou infekciou prenášaný vírus. V prípade akútnej nádchy váš organizmus tento vírus nezvládne a vy na približne týždeň ochoriete.

Alergická nádcha má podobný základ, avšak nosová sliznica a organizmus nereagujú na vírus, ale prehnane sa vzoprú častôčkam prachu či peľu a tak dôjde k vylučovaniu sekrétov sliznice – sopľu, ktorý sa ich snaží zbaviť. Alergická nádcha sa pre to ťažšie lieči. Zatiaľ, čo na bežnú nádchu aspoň na pár hodí zaberú klasické kvapky do nosa, na alergickú ich musí predpísať lekár spolu s ďalšími liekmi.

Prevencia

Lepšie, ako liečba, je prevencia, ktorá je každému z nás isto veľmi dobre známa. Najmä počas premenlivého obdobia by sme mali dbať na dostatočný príjem vitamínov a tekutín, držať si v teple najmä nohy a krk a preventívne si striekať nosové kvapky, najideálnejšie obsahujúce morskú vodu. Tie sliznicu prepláchnu a tak nedovolia čiastočkám s vírusom zachytiť sa a ohroziť priechodnosť nášho nosa. Ďalej je dobré, ak je človek nefajčiar, ktorý sa zdržiava pobytu v zafajčených miestnostiach a podnikov. Zároveň nezaškodí otužovať svoju imunitu po celý rok, napríklad aj inhalovať výpary s aromatických olejov, alebo najlepšie pary z čerstvých bylinných čajov. Inhalácia teplých pár vám pomôže aj v prípade, ak nádchu už máte. Medzi najzdravšie preventívne opatrenia však bezpochyby patria pobyty v saune.

Zima sa k nám pomaly, ale isto blíži a pre to by sme mali byť na svoje zdravie a zdravie našich detí o niečo opatrnejší. Predsa len, prevencia je lepšia, ako následná liečba. A hlavne – príjemnejšia.

Napísala: Lucia Zimanová

Foto: Jeroen van Oostrom