Je mi neverný po toľkých spoločných rokoch?!

Please enter banners and links.

Riziko nevery je v našich vzťahoch vždy reálne, len po dlhom spoločne prežitom čase na to zabúdame. A potom sme prekvapené keď zistíme, že po desiatich rokoch manželstva zatúžil po inej. Prečo?

V mladšom veku je nevera „normálnejšia“. Jednoducho sa mu búria hormóny a pri tanci na diskotéke neodolal zvodnej blondínke. Buď mu to odpustíte, alebo ho necháte a hľadáte toho, ktorý by to neurobil. Jeho nevera však bolí oveľa viac po spoločnom živote. Vtedy je navyše aj nebezpečnejšia, lebo môže zahŕňať skutočné porozumenie a blízkosť s inou ženou. Už nejde len o pár vášnivých chvíľ, ale aj o niečo citovo založené.

Vráťme sa však k otázke na začiatku. Prečo to urobil? Nuž, stáva sa to preto, lebo sa do vzťahu vkradla pomaly ale isto nuda, nespokojnosť, odcudzenie, rezignácia. V práci toho máte veľa, potom deti a večer ste rada, že môžete spať. Stereotyp si každý muž spestrí podľa svojej chuti a niektorí namiesto koníčkov hľadajú novú známosť. Možno ste si už prestali vravieť čo vás vzrušuje, čo vás baví, čo by ste ešte chceli skúsiť. Vzájomná komunikácia kdesi uviazla…

Nič sa neje také horúce ako sa navarí, a to platí aj pri nevere. Na začiatku ste plná emócii, výčitiek a pocitu viny. Nikdy nebudete vedieť predvídať svoju reakciu ak to prepukne, ale stáva sa pomerne často, že tí ktorí by neveru nikdy neodpustili ju napokon prepáčia a tí, ktorí boli tolerantnejší, odrazu nevedia zabudnúť. Treba však povedať, že nie vždy je zrada toho druhého dôvodom na rozchod. Je to len na vás dvoch. Len vy musíte spolu hľadať riešenia a zamyslieť sa. Ak sa má tento problém prekonať musia spolupracovať obaja partneri. Chce to veľkú dávku sebadisciplíny. Pomôže vám pobyt niekde inde – odíďte zo spoločnej domácnosti ku kamarátke, do starého rodičovského domu, na dovolenku.

Ako spoznám, že je v jeho živote aj iná žena? Prezradia ho nasledovné prešľapy: zmenil správanie (napríklad je odrazu tichší a predtým sa viac rozprával), telefonuje v tajnosti, register hovorov má poctivo vymazaný, k počítaču vás za žiadnu cenu nepustí pokiaľ „pripravuje veci do práce“, má nový okruh známych, vymýšľa si nezmyselné zámienky len aby mohol byť mimo domova, neoprávnene vás kritizuje (už mu nechutí vaša špecialita ako predtým, nepáči sa mu vaše správanie a upratovanie, naráža na vašu postavu, zovňajšok) a nezvyčajne sa o seba stará až máte pocit, že vám poličky v kúpelni spadnú pod náporom jeho parfumov a gélov.

Svoje rozhodnutie ukončiť vzťah či manželstvo si dobre premyslite. Kam teraz pôjdete? Ako budete na tom finančne? Bude také jednoduché povedať to deťom? Odrazu už nemáte dvadsať keď stačilo vziať si veci a odísť späť k rodičom. Už je v hre aj pocit zodpovednosti a pre mnohé ženy je rozvod ekonomickou samovraždou. Preto niektoré neveru radšej ticho tolerujú. Nemajú na výber.

Na záver by sme sa mali zamyslieť aj samé nad sebou. Chyba je vždy na oboch stranách, a preto z objektívneho hľadiska nehádžme vinu len na neho. Možno ste si ním bola až veľmi istá. Možno sa už o seba nestaráte až tak ako predtým a váš šatník dávno prestal ponúkať zvodné oblečenie. Možno ho celý čas komandujete svojimi požiadavkami, kritizujete ho a nachádzate iba samé chyby. Možno nemáte svoj vlastný zmysel života a pôsobíte znudene. Veď keby vás on nikdy nepochválil, prestal by vás zvádzať a zovňajšok by mal horší než flákač asi by ste pokukovali po kolegovi v peknom obleku.

Buďte kritická k sebe a skúste ho dnes večer niečím prekvapiť. Nájdite si vlastné záujmy, urobte niečo čo ho prekvapí. Nebuďte nečinná a snažte sa spolu s ním zveľaďovať vzťah. Aby to spoločné čaro nemusel hľadať inde, keď ho pokojne mohol mať s vami. Len stačilo chcieť…

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: nuttakit