Please enter banners and links.
Z televízie, letákov a aj v samotných drogériách na nás z reklám pozerajú modelky a herečky s dokonalým líčením a radia vám použiť presne tú či onú značku. Ak sa nimi necháte zlanáriť, zistíte, že nejde o lacnú vec. Oplatí sa vám platiť za trochu kozmetiky veľké peniaze, alebo sa dá na nej ušetriť?
Cena verzus zdravie
Na takú otázku je naozaj ťažké odpovedať. Predsa len, vo vyššej cene neplatíte len značku, ako si mnohí myslia. Platíme aj výskum a dermatologické testy danej značky, ktorá sa zaručuje svojím dobrým menom, že väčšine žien nespôsobia žiadne kožné problémy. Aspoň v to dúfajú. Pravdou je, že koľko existuje rozdielnych ľudí, toľko je aj typov pletí a ak prvej žene vyhovuje jedno, ďalšej zas len druhé. Pre to sa obľúbenou stala kozmetika s označením „prírodná“, ktorá by mala vyhovovať aj skutočne citlivej pokožke. Avšak aj keď obsahuje prevažne prírodné látky, niektoré z nich sú práveže celkom rozšírenými alergénmi. Navyše za značku „prírodná“ si väčšinou priplatíme ešte viac, ako je bežná cena. V niektorých prípadoch sa to ale skutočne oplatí.
Kozmetika zo zadných pultov
Ak nemáte dostatok financií, prípadne potrebujete len jendorázovo použiť menej konvenčný štýl líčenia, je prirodzení, že nechcete za kozmetiku zaplatiť príliš mnoho. Predsa len, ak ide o výnimočnú udalosť, na ktorú potrebujete o niečo výraznejšie a farebnejšie očné tiene, či nevšednejší rúž, zväčša vám farebné spektrum drahších výrobcov ani nevyhovie. Potom možno zájdete do lacnejších drogérii k zadným pultom, prípadne sa poobzeráte nebodaj po čínskom obchode.
Kozmetika, ktorá sa predáva niekedy ani nie za 2 eurá, svojimi častokrát krikľavými farbami nebudí dobrý dojem. Navyše balenia sú pomerne veľké a tak si isto kladiete otázku, v čom je háčik. Každému je snáď jasné, ktorá krajina produkuje a dováža veľké množstvo najrôznejšieho tovaru a predáva ho za neuveriteľne nízke ceny.
Lacná kozmetika v sebe neskrýva záruku správnej výroby, mnohokrát si pre jazykovú barieru ani neprečítate jej zloženie a preto sa jej väčšina z nás zvykne vyhýbať. Odstrašujú nás prípady nepekných pľuzgierov či ekzémov, ktoré vyvolalo neznáme, prevažne chemické zloženie takejto kozmetiky. Pravdou však je, že aj pokiaľ ide o čínsky obchod, musí jeho tovar spadať pod kontrolu Slovenskej obchodnej inšpekcie. Preto, ak nemáte citlivú pleť, môžete prižmúriť oči a skúsiť zariskovať. V niektorých prípadoch sa totižto pod lacnou cenou skrýva úplne normálna kozmetika bez vedľajších účinkov, ktorá prešla rôznymi testami a u nás sa predáva za nízku cenu, pretože inak nemôže konkurovať vychýreným značkám.
Zopár rád
Na záver je ale dobré povedať, že so svojím zdravým sa riskovať neoplatí. Ak si lacnou kozmetikou nie ste isté, určite sa jej radšej vyhnite. Pokiaľ však vaše priateľky už dlhšiu dobu chvália lacnú značku kozmetiky, ktorú už dlhodobejšie používajú, možno ju môžete vyskúšať i vy. Deň pred nalíčením si však podobne, ako pri farbení vlasov, otestuje pokožku: na pravé predlaktie, príp. na chrbát ruky si natrite menšiu vrstvu daného kozmetického prípravku a nechajte pol hodinu pôsobiť. Potom ho zmyte a keď vám do druhého dňa nenabehne žiaden ekzém či pľuzgier, je dosť možné, že danú kozmetiku vaša pokožka znesie dobre.
V konečnom dôsledku ide o to, aby ste sa aj s vašou kozmetikou cítili dobre a nebáli sa neželaných vedľajších reakcii. Preto si vyberte produkty, u ktorých ste si úplne isté, že vám neurobia viac škôd, ako dobrého.
Napísala: Lucia Zimanová
Foto: nixxphotography