Je domáce šitie minulosťou?

Please enter banners and links.

Presvedčiť sa o tom, ako sa doba za posledné desaťročia menila, nie je vôbec zložité. Stačí si porovnať kedysi bežné domáci činnosti s tými, čo vykonávame dnes a jasne ten rozdiel vidíme. Väčšinou nežijeme v domoch s domácimi zvieratami, o ktoré sa tým pádom ani nemusíme starať, občas nám varenie uľahčí donášková služba, vianočné výzdoby si už takmer výlučne len kupujeme a rovnako je to aj s oblečením. Naozaj väčšina kedysi bežných činností vyšla z módy?

 

Staré dobré strihy a šijací stroj

Uľahčenie si rôznych druhov domácich prác možno prišiť na vrub dnešnej dobe. Naozaj už nie je potrebné, aby ženy boli zdatné krajčírky, vyšívali, háčkovali, či dokonca vyrábali čipky. Ostatne tým, že dnes každá chodí pravidelne do svojho zamestnania na to mnohokrát ani nevychádza čas a tak sa mnohé tieto kedysi bežné a rutinné domáce práce stali maximálne večerným domácim koníčkom. Bohužiaľ, aj to už len v ojedinelých prípadoch. Bývalo zvykom, že sa v rodinách dedili veľkolepo vyšívané obrusy a prestieranie, ktoré zväčša vyšívali mamy svojim dcéram. Čo sa však dnes už takmer úplne vytratilo, je domáce šitie. Priznajme si úprimne, koľkí z nás ešte majú doma šijací stroj a vedia na ňom pracovať? Zväčša ostali len spomienkou na naše babky, ktoré za nimi presedeli celé hodiny.

Podobne do zabudnutia zapadli aj strihy, ktoré bývali bežnou prílohou každého domáceho či ženského časopisu. Vďaka nim naši rodičia aj v dobe, kedy to sortiment v obchodoch neumožňoval, mohli nosiť naozaj originálne a moderné oblečenie vlastnej, domácej výroby ušité doslova na mieru a potreby postavy. Krajčírsky meter s kriedou a priesvitný papier tak bývali bežnou výbavou každej domácnosti.

 

Výhody verzus nedostatok času

Samozrejme, aj dnes by sa našli mnohí (a nemáme na mysli len ženy!), ktorí by sa radi k domácemu šitiu vrátili. Predsa len, čo absentuje v prílohách časopisov, to dnes nájdeme na internete, zo strihmi by tak problém nebol. Problémom je, že ušiť si nejakú vec zaberie pomerne dosť času, ktorý väčšinou nemáme a to mnohých ľudí odrádza. Na strane druhej k výhodám šitia určite platí, že všetko je robené na mieru, čiže sa nemusí stať, to, čo v obchode: z jednej strany vám je niečo dobré, ale z druhej by ste potrebovali viac, či menej centimetrov ubrať, alebo pridať. Rovnako je domáce šitie zárukou originality, aj keď šijete podľa predom vyhliadnutých strihov. Vždy si farbu a látku skombinujete sami a tak máte istotu, že do práce niekto v takom istom určite nepríde.

 

Krajčírstva

Ako väčšinu vecí, čo absentuje, dnes niečo nahrádza. Hoci krajčírstva boli pár rokov dozadu pomerne bežné, dnes ich nájdeme pomenej, za to vo vyššej kvalite. Väčšinou sa špecializujú na oblečenie a šaty na špeciálne príležitosti. Ponúkajú predovšetkým plesové a svadobné šaty na mieru a podľa vlastných predstáv, šitie kostýmov, oblekov či aj bežného, ale špecifického oblečenia (napríklad nadrozmerné veľkosti, najmä na dĺžku pre skutočne vysokých ľudí a podobne). Takéto služby však niečo stoja, jednak za náročnú prácu s materiálom, najmä pokiaľ ide o spoločenské a svadobné šaty, ako aj materiál a práca krajčírky samotná. Avšak v takýchto šatoch určite každý zažiari, pretože už na pohľad bude je jasné, čo je šité na mieru a čo kúpené v nákupnom centre, aj keď v drahom obchode.

 

Možno sa opäť vrátia do módy klasické domáce práce, ktorými je napríklad aj šitie, s ktorým ruka v ruke ide aj vyšívanie či háčkovanie. Najmä v dobe neustáleho zdražovania sa možno takáto cesta domácej výroby stane tou najschodnejšou.

 Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: freedigitalphotos.net