Je čas navštíviť psychológa?

Please enter banners and links.

ID-10044304„Nepôjdem k psychológovi, veď ja nie som blázon!“

Návšteva ambulancie psychológa je v našich podmienkach ešte stále tabuizovaná. Ľuďom sa neraz viaže s emóciami ako je hanba, neistota, strach či nedôvera. Všetko toto prežívanie je plne pochopiteľné a zväčša vyplýva len z nedostatku informácií. Nevieme, ako nám môže odborník na duševné zdravie pomôcť, čo by sme mali od neho očakávať a kedy nastal ten pravý čas na jeho návštevu.

 

Potrebujete psychológa?

Na dvere psychologickej ambulancie alebo poradne môžete zaklopať vždy, keď máte pocit, že niečo vo svojom živote nezvládate. Každý z nás prežíva životné situácie inak a dôležité je iba to, ako sa cítite vy sama. Je úplne irelevantné, že vaša priateľka, suseda, či sestra zvládla podobnú situáciu bez pomoci. Nie ste preto slabšia či menej úspešná. Nikto z vašich blízkych nekráča vo vašich topánkach a nevidí svet vašimi očami. Preto, ak z akéhokoľvek dôvodu predpokladáte, že by vám mohol psychológ pomôcť, nenechajte sa odradiť.

 

Ktoré problémy patria do ambulancie psychológa?

Návštevu psychológa by ste mali zvážiť vždy, keď u vás pretrváva negatívna, smutná nálada alebo sa objavujú neprimerané emočné reakcie, strach či úzkosť. Dôvodom na návštevu sú okrem emočných stavov napríklad i významné životné zmeny, s ktorými je náročné sa vyrovnať. Môže to byť úmrtie v rodine, rozvod, strata zamestnania, ale v niektorých prípadoch i narodenie dieťaťa. Psychológ vám môže pomôcť i s poruchami spánku, príjmu potravy, obezitou, závislosťami, či dokonca s prežívaním bolesti a zvládaním niektorých telesných ochorení. Jeho návštevu by ste mohli zvážiť i v prípade, ak nezvládate stres, psychické napätie, či pri akýchkoľvek vzťahových problémoch. Na mieste je i vtedy, ak sa nedokážete vyrovnať s traumatizujúcimi spomienkami, nedokážete sa primerane ovládať alebo sa hanbíte chodiť do spoločnosti. Psychológa môžete navštíviť i s partnerskými, výchovnými či inými rodinnými problémami.

Dôvodov, pre ktoré klopú ľudia na dvere odborníka na duševné zdravie, je skutočne mnoho. Ak vám psychológ s vašimi problémami nedokáže pomôcť, mal by vás minimálne odporučiť k inému odborníkovi.

 

Čo (ne)môžete čakať od psychológa

Úlohou psychológa je naučiť vás pozerať sa na problémy z novej perspektívy. Môže vám pomôcť spracovať emócie, spomienky a nájsť najefektívnejšie riešenia životných problémov. Pomôže vám zbaviť sa strachov a úzkostí alebo ich aspoň znížiť na akceptovateľnú úroveň. Jeho úlohou je pomôcť vám zvýšiť vašu kvalitu života. Psychológ však za vás váš problém nevyrieši a nikam namiesto vás nepôjde. Rovnako vám nepovie, čo máte alebo nemáte robiť, nezbaví vás zodpovednosti, ani vám nepredpíše nijaké lieky. V prípade potreby vás môže informovať o farmakologickej liečbe a odporučiť k psychiatrovi, ktorý vám ju naordinuje.

FOTO: freedigitalphotos.net