Jar v okrasnej záhrade

Please enter banners and links.

Konečne je tu jar, príroda sa začína prebúdzať a prvé jarné kvietky ohurujú svojou krásou a farebnosťou. Aj my sa cítime akosi lepšie. Vládzeme viac, lebo dni sa predlžujú a našej dobrej nálade prospieva pobyt v záhradke, ktorá práve teraz potrebuje našu pomocnú ruku. S akými prácami môžeme začínať už teraz?

 

Marec/apríl

Priznajte sa, koľkí z vás už nedočkavo pozerajú v správach informácie o počasí a nevedia sa dočkať na sezónu „hrabania sa v hline“? Je to asi normálne, veď zimy už bolo dosť, je predsa marec a začína sa obdobie prvých grilovačiek. Je čas dať svoje okolie do parády! Preháňať to netreba, lebo príroda je mocná pani a ešte nás môžu zaskočiť  mrazy. Môžeme začať napríklad uprataním svojej terasy, nech sa nám naša poobedná káva pije lepšie. Vyložíme/odkryjeme nábytok, poobzeráme sa v obchodoch po nových doplnkoch, opravíme/vyhodíme pokazené, no všetko s dobrou náladou. Robíme to predsa pre seba. Je najvyšší čas ísť si nakúpiť substráty potrebné na výsadbu kvetín a iných rastlín či kvetináče, prípadne aj iné potreby a pomôcky, ktoré budú nevyhnutné. Nezabudnime ani na kúpu prvých kvetiniek, kríčkov, stromčekov, byliniek, lebo o chvíľu ich môžeme zasadiť do zeme a tešiť sa z ich nádhery.

 

Práce v záhradke

Môžeme napríklad začať s trávnikom. Po zime je ako bez života. Vertikutátor nám pomôže zbaviť sa všetkého, čo v zdravom trávniku nemá hľadať, a správne zvolené hnojivo dodá zelenému kobercu potrebné živiny. Čo nevidieť, záhrada opäť dostane punc luxusu. Skalky a kvetinové záhony tiež potrebujú oživiť. Zbavíme sa preto buriny, suchých listov a častí, pookopávame, pohrabeme, v prípade potreby aj polejeme. Keď máme, zasadíme aj čerstvo nakúpené prírastky.

V marci zrežeme na päť až dvadsať centimetrov nad pôdu tieto kríky: ľubovník, nátržník krovitý, svíb výbežkatý, levandule úzkolisté, tavoľník japonský, vresy obyčajné a ibišteky. Postaráme sa tak o ich hustotu a bohaté kvitnutie. Hortenzie zbavujeme len suchých súkvetí, hlbokým rezom by sme sa pripravili o tohtoročné kvitnutie. Rovnako nerežeme kry kvitnúce na jar!

Okrasné trávy zostriháme 10 cm nad zem až v apríli, keď naozaj nebudú hroziť mrazy. Mohli by ináč zamrznúť. Oleandre a iné teplomilné kvety odložené v zime v pivniciach či v iných podobných priestoroch stačí taktiež povykladať až v tomto mesiaci. Radosť v lete z tejto krásy bude namieste.

 FOTO: pexels.com