Jar – alergií čas

Please enter banners and links.

Na jednej strane sa začíname tešiť z prvých teplejších lúčov slnka. Deti vyháňame von, aby sa nadýchali čerstvého vzduchu a sami sa vyberáme na dlhšie prechádzky, ako v zime. Lenže častokrát sa z nich domov vrátime zo štípajúcimi očami, deti kýchajú, alebo ich niečo svrbí. Ak to náhodou nie je nachladnutie, spolu s jarou k nám zavítala aj alergia.

 

Čo na nás vonku číha?

Spolu s prvými jarnými kvetmi sa začína prebúdzať aj polinóza. Pýtate sa, čo to je? Pod týmto slovkom sa skrýva odborné vyjadrenie sezónnej peľovej alergie. Sezónna preto, že sa viaže na alergie na určité pele určitých rastlín. To, čo vadí niekomu, nemusí vadiť druhému a naopak.

Alergiu na peľ poznáme pod zľudoveným názvom senná nádcha. Najčastejšie nás potrápi svrbením alebo opuchom očí, upchatým nosom, záchvatmi kýchania, škrábaním v hrdle, čiže podobne, ako prichádzajúca chrípka. Ak máte upchatý nos, začnete dýchať ústami, pri čom vysychá sliznica a problémy sa ďalej len množia. Pri spojitosti týchto príznakov sa môže vyskytnúť aj svrbenie uší a v ojedinelých výnimočných prípadov môžete dokonca dočasne stratiť sluch alebo chuť. Nemusíte sa ale hneď báť. Pokiaľ alergia nie je silná, lekári na ňu predpíšu veľmi účinné lieky a keď sa alergén zo vzduchu vytratí, symptómy vymiznú.

 

Čím sú nebezpečné

Zákernosť peľových alergií spočíva v tom, že je takmer nemožné sa im vyhnúť. Nech sa akokoľvek snažíte, drobné čiastočky peľu sú také ľahké, že aj slabší vietor ich vie odviať do pomerne veľkých vzdialeností. Preto každý, kto trpí sennou nádchou, by si mal po každom návrate domov dôkladne opláchnuť tvár. Tým sa zbaví značnej časti alergénov. Rovnako sa odporúča umyť si po príchode domov vlasy, alebo sa hneď osprchovať. Týmto sa zároveň zmiernia už nastúpené problémy z alergie.

Ak rozmýšľate, kam sa počas kvitnutia vášho alergénu vybrať, rozhodne by to mala byť vysokohorská túra či pobyt niekde v horách. Práve tam sa nachádza najmenej alergénov či alergie vyvolávajúcich peľov. Naopak, nižšie polohy – nížiny a prímorské oblasti so svojím teplejším ovzduším poskytujú ideálne prostredie pre rast rôznych tráv, kríkov a stromov, ktoré sú častokrát pôvodom nepríjemnej sennej nádchy.

 

Vzduch plní ťažkostí

Aj keď je marec vlastne len prvým jarným mesiacom,  peľové alergie sú už v plnom prúde. Sezóna kvitnutia liesky sa začína už vo februári a práve v marci vrcholí.  Zároveň v marci sa k nej pridávajú aj jelša a breza, v našich končinách veľmi rozšírené alergény. Pele oboch stromov vám môžu narobiť najväčšie problémy v apríli. Od mája do októbra nás môžu potrápiť rôzne trávy, ovocné stromy a kroviny.

Marec ako jarný mesiac je výnimočný aj vysokým obsahom alergénov v ovzduší, preto nie je možné presne určiť, čo konkrétne najviac škodí. Ak v tomto období máte príznaky alergickej nádchy, navštívte alergológa. Ten vám predpíše antihistaminiká, ktoré vám pomôžu prekonať toto na alergie náročné obdobie. Až potom vám môžu spraviť alergické testy a určiť pôvodcu vašich ťažkostí.

 

Homeopatiká na alergiu?

Stretli ste sa už s odporúčaním homeopatík na príznaky alergie? Ak nie sú príznaky príliš ťažké, ale len mierne, pokojne na tieto rady dajte. Voľne dostupné homeopatiká v lekárni pomôžu pri miernych náznakoch alergickej nádchy, zmiernia jej príznaky a pomôžu prekonať náchylné obdobie. Vážnejšie príznaky  homeopatiká nezmiernia, vtedy je potrebná návšteva odborníka. Neliečené alergie najmä u detí  môžu narobiť mnoho problémov!

Ak ste alergik, alebo máte nejakého doma, čaká vás náročné obdobie. Pri správnej liečbe a prevencii si však jar môže užiť do sýtosti naozaj každý.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: David Castillo Dominici