Izbové rastliny prinesú do vašich príbytkov zdravie a energiu

Please enter banners and links.

Nie sú len krásne a zaujímavé, ale majú výnimočnú schopnosť prečisťovať ovzdušie a zlepšovať našu náladu bez toho, aby sme si to vôbec uvedomovali. Reč je o izbových rastlinách. Pri správnom výbere a starostlivosti nás budú nielenže tešiť, ale aj liečiť. Ktoré patria k tým naj?

 

Umelá doba, umelý svet

Keď sa pozrieme do našich domovov a pokúsime sa trošku filozofovať, prídeme na to, ako veľmi sa človek vzdialil prírode. Naše pozemky sú oplotené z každej strany, aby k nám náhodou niekto neprišiel. Stavajú sa výškové budovy, veľké neprirodzené priestory. Domy sa obkladajú polystyrénom, podlahy zalievajú betónom. Okná tiež nemajú drevený rám ako voľakedy. Z materiálov, nábytku aj z textilu sa vyparujú rôzne škodlivé látky, ktoré nepriaznivo vplývajú na naše zdravie bez toho, aby sme si to uvedomili. Elektromagnetický smog unikajúci z našich spotrebičov je dnes už realita, ktorej treba začať veriť. Drevený nábytok nie je drevený. Všetko je umelé. Trochu živej prírody a prirodzenosti nám prinesú do našich príbytkov práve izbové rastliny. Postarajú sa o živú pôdu a čerstvý vzduch. Prinesú prvok dreva do priestoru, ktorý zaplnia, zveľadia a zútulnia. Avšak iba za predpokladu, že sa o ne budeme vzorne starať. To znamená pravidelne zalievať, kypriť, odstraňovať suché poškodené listy, zbavovať prachu a venovať im svoj čas i pozornosť.

 

Najvhodnejšie „izbovky“ pre vás

Pokiaľ si kupujete izbové rastliny, určite sa rozhodujete pre tie, ktoré sa vám najviac páčia a ktoré vás niečím zaujali. Je to správna voľba. Vy sa na ne budete pozerať niekoľko rokov či desaťročí, a preto je dôležité, aby ste sa s kúpou stotožnili. Ideálne kvety do domácnosti sú napríklad fikus, fikus benjamín, banánovník a lopatkovec, antúria, dracéna. Majú schopnosť upokojovať, tlmiť smútok, zachytávať škodliviny z prostredia. Kvety, ktoré vám prinesú úspech a veľa peňazí, sú tie s tučnými listami alebo tie, ktoré kvitnú. Patria sem napríklad fialky, tučnolist, citrusy, zamioculcas, bambus. Symbolmi úspechu, slávy, šťastia a dôvery a zároveň úžasné zvlhčovače vzduchu sú čínska ruža, oleander, cyklámen a úspech v práci prinesú napríklad ťahavý brečtan alebo ťahavý Jano. Keď chcete meditovať, nakúpte si levandule či orchidey. Nezabudnite ani na „kvety zdravia“, sem patria všetky kuchynské bylinky.

FOTO: pexels.com