Iný meter

Please enter banners and links.

Dlho sa vravelo o tom, ako musí každá matka svoje deti ľúbiť rovnakou láskou a všetky tie, ktoré to nedokážu, sú zlé. Tento prístup však k ženám nie je správny; žiadna matka nie je povinná ľúbiť svoje deti rovnako, práve naopak. Každé dieťa je iná osobnosť, a preto vám nemusí celkom sadnúť. Za to sa netreba hanbiť, ale prijať tento fakt a naučiť sa nerobiť rozdiely.

 

 

Materská láska

         Vraví sa „koľko sŕdc, toľko druhov lásky“. Každá žena je iná a všetko prežíva odlišne od tej druhej. Inak tomu nie je ani v materstve; jedna budúca matka sa nad svojím bruškom priam rozplýva kým tá druhá neprežíva žiadnu eufóriu. Obe pritom majú svoje dieťa rovnako rady. Podobne je to aj s viacerými deťmi – každé má inú povahu v dôsledku čoho si matka ku každému z nich hľadá vlastnú cestu. K niektorému je láska silnejšia, k inému menej čo ale neznamená, že je niečo nesprávne v jej vzťahu k nim. Stačí len zmeniť prístup a nájsť si k menej obľúbenému dieťaťu cestu.

 

Zotieranie rozdielov

         Zato, že vám jedno z detí neprirástlo k srdcu nemôžete ani vy, ani ono. Avšak treba myslieť na to, že z nerovnakej lásky vznikajú rozdiely ktoré vaše deti vnímajú a negatívne to na nich vplýva. Menej obľúbený potom začne pociťovať krivku ktorá sa odzrkadlí predovšetkým na sebavedomí a chápaní samého seba ako bytosti.

Rozdiely najlepšie zotriete správnym prístupom. Berte svoje deti také, aké sú, a hľadajte si k nim cestu jednotlivo. Netrávte čas všetci spolu, ale komunikujte s deťmi častejšie oddelene aby ste mohli vidieť odlišné osobnosti a podľa toho si aj to menej obľúbené obľúbiť. Jedno s vami športuje, chodí na nákupy a má rado rovnakú zábavu. To druhé síce také nie je, no idú mu iné veci. Preto ešte nie je zlé, len treba nájsť to, čo by vás spojilo. Možno zbožňuje kozmetiku – aj keď inú ako vy, predsa sa môžete spolu vybrať von a vymieňať si názory navzájom. Choďte spolu do kina, varte večeru spoločne, jednoducho hľadajte spoločné zážitky. Tak najlepšie spoznáte všetky svoje deti a od každého si vezmete to svoje.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net