Hrozí vám rozvod?

Please enter banners and links.

Už dávno nie je žiadnym tajomstvom, že sa rozpadá každé druhé manželstvo, a to nielen u nás na Slovensku. Rovnako je to i za našimi hranicami. Kým kedysi bolo manželstvo uzatvárané s vôľou na celý život, dnes končí aj kvôli maličkostiam.

Výber partnera je iba prvý krok. O vzťah sa potom treba starať každý život. Ak je váš manžel alkoholik, násilník alebo doslova tyran či chronický sukničkár, rozvod jednoznačne neodkladajte. Ale pokiaľ ide o menšie hádky takéto rozhodnutie zvážte.

 

Rozvedená nie je slobodná

         Nevydaté kolegyne vás vždy budú presviedčať o tom, aké skvelé je byť bez záväzkov. Rozvedená žena však nikdy nezíska naspäť status slobodnej, vždy sa k nej bude viazať slovo „rozvedená“, obzvlášť ak si z manželstva nesie so sebou aj deti.

Inak ste sa mohli rozhodovať keď ste mali dvadsať rokov, bývanie u rodičov a celý svet pod nohami než teraz v zrelom veku. Pravdepodobne už myslíte na svoje deti a pokiaľ žiadne nemáte chcete ich mať. Biologické hodiny skrátka nepustia a vás tým tlačí čas až k pomyselnému múru. K tomu sa pridáva strach z osamelosti. Obavy z rozvodu sú preto úplne na mieste, najmä ak sa po manželovom odchode nemáte ako zabezpečiť. Pojmy slobodná a rozvedená sa preto nemajú zamieňať.

 

Nedostatok komunikácie

         Väčšine hrozí rozvod kvôli nedostatku komunikácie. Všedný deň vnesie do života každého manželského páru rutinu ba až nudu. Potom sa komunikácia obmedzuje, prichádzajú povinnosti a navzájom na seba prestanete mať čas. Pokiaľ chcete manželstvo zachrániť začnite sa rozprávať. Táto banálna rada dokáže naozaj veľké zmeny.

Mnohé ženy nepovedia vo vzťahu priamo čo chcú. Domnievame sa, že partner to z náznakov vycíti čo zbytočne vedie k neúnavným hádkam na základe ktorých potom myslíte na rozvod. Chyba! Otvorene vravte o tom čo chcete, čo vám vadí a čo vás teší. Tento prístup odstráni nedorozumenia a z nich vznikajúce hádky.

 

Naučte sa spolu žiť

         Spoločný život nepríde sám od seba, treba si ho trpezlivo postaviť. Pýtajte sa, vnímajte jeden druhého, tolerujte svoje potreby, čokoľvek len sa vyvarujte tichej domácnosti. Snažte sa počúvať svojho partnera, veď aj vám dobre padne vždy keď sa máte komu vyrozprávať. Vo vzťahu platí pravidlo „nerob druhému to čo nechceš aby bolo robené tebe“.

Pokiaľ si vás partner neváži chyba bude možno aj vo vás a vašom prístupe. Nemáte byť podriadenou ženou umývajúcou riady, ale rovnocennou partnerkou.

 

Silné momenty manželstva

         Náhrdelník vás síce na uzmierenie poteší, no krachujúce manželstvo to v prípade záujmu nezachráni. Silné momenty poskytujú slová a dotyky. Doprajte si navzájom povzbudenie, milé slová a čas. Oceňte umytý riad aj keď to neurobil tak precízne ako vy. Pochváľte ho za povysávaný byt i keď pár smietok zostalo kdesi v rohu na zemi.

Základom je dokázať si, že spolu držíte a lano ťaháte za jeden koniec. Nehanbite sa povedať „prepáč“ alebo „odpusť mi“. Vzťah si treba vážiť, a to obojstranne. Ak to dlhý čas ťaháte sama a vaše manželstvo je na spadnutie, lepší bude rozvod. No ak existuje malá iskierka a predovšetkým záujem z jeho strany, skúste to znovu.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net