Hortenzie patria aj do moderných záhrad

Please enter banners and links.

hortenzie

Niekto by povedal, že sú to typické kríky našich babičiek, ktoré im rástli pred domom. Vraj dávno vyšli z módy? Nuž, nie je to celkom tak. Pri troche fantázii dokážete mať aj z modernej okrasnej záhrady takú, v ktorej sa budete cítiť ako v rozkvitnutom raji.

Ako v rajskej záhrade

Pozvite vaše priateľky v lete na šálku kávy a posaďte sa do altánku, ktorý je celý obklopený výraznými kvetmi hortenzie. Na takomto mieste sa bude rozhodne výborne tráviť čas. Príjemná aura, ktorú obrovské súkvetia vytvoria, sa dá pocítiť už z diaľky. Kvety harmonizujú prostredie, vnášajú všade život a vôňu a pôsobia hravo, sviežo i luxusne. Práve kvety hortenzie vás vydržia tešiť svojou vábivou krásou až do príchodu jesene. Hodia sa do záhonov, aj ako solitéry, výborne vyniknú pod vašou terasou, pod oknami, pred bránou, ale aj v črepníkoch na balkóne či terase.

Pestrý výber farieb

Vyberajte spomedzi bielych, modrých, červených, ružových, zelených, ale aj viacfarebných. Čím zvláštnejšia odroda, tým zložitejšia je aj starostlivosť. Najmä hortenzie s modrými kvetmi si vyžadujú pravidelné hnojenie, aby sa ich zaujímavá farba udržala. Tá totiž závisí hlavne od kvality pôdy. Ak je reč o týchto okrasných kríkoch, je potrebné vedieť, že majú radi ľahkú a priepustnú pôdu. Teda žiadnu štrkovú a vápenatú, kde sa im určite dariť nebude. Obľubujú kyslú zem a hnojenie s prípravkami na to určené. Iba tak si udržia skvelú vitalitu, farbu a množstvo kvetov.

Správna výsadba je kľúčom k úspechu

Hortenzie majú radi skôr tieň alebo polotieň, no dnes sa už stretávame aj s názormi, že sú natoľko prešľachtené, že vydržia aj celý deň na slnku. To uvidíte sami. Keď začne rastlina chradnúť, viete, že čosi nie je v poriadku. Akýsi kompromis je však najideálnejší.

Pri výsadbe pracujte s kvalitnou rašelinou a rastliny nezabudnite pravidelne zalievať. Milujú vlhkosť. Najlepšie im ju zabezpečíte pomocou mulčovacej kôry, ktorá nielen dobre vyzerá, ale chráni korene pred vysušením. Takto bude o vaše hortenzie najlepšie postarané a vy sa z roka na rok môžete popýšiť so stále väčšími a plnšími kvetmi.

FOTO: google.com