Home office na materskej. Dá sa to?

Please enter banners and links.

pexels-photo-60252Keď ste sa dozvedeli, že čakáte bábätko, veľa vašich známych, ktorí sú už rodičmi, vás varovalo, že nebudete mať šancu sa ani najesť, nie ešte z domu riešiť vlastný biznis. Plašili vás, že pri dieťati sa minimálne na tri roky môžete rozlúčiť s voľným časom. Je to naozaj tak?

 

Zabudnite na rady kamarátok

Určite ani vás neobišli rady typu, že máte oddychovať vždy, keď spí aj vaše bábätko. Pravda je taká, že to by ste naozaj na home office mohli rovno zabudnúť. Práve čas, keď dieťa spí, je najvhodnejší na plnohodnotnú prácu. Predpokladajme, že pracujete pri počítači, a tak sa potrebujete dokonale sústrediť. O tom nemôže byť reč, keď vaše dieťa plače alebo sa vás snaží rozosmiať svojimi grimasami a výkrikmi. Ak budete mať to šťastie, úplne vám bude postačovať nočný spánok. V mnohých prípadoch sa ženy lepšie vyspia po narodení dieťaťa ako v tehotenstve. Ak ste počas tehotenstva boli zvyknuté na trojhodinový spánok, pri bábätku sa tešte na štedrejšiu nádielku, samozrejme, s menšími vyrušeniami, keď sa bábätko bude chcieť nakŕmiť alebo len tak chvíľu ponosiť vo vašom náručí. Najmä v začiatkoch zvyknú bábätká spať 3-4 hodiny v kuse, takže prácu budete bez problémov zvládať. S pribúdajúcimi mesiacmi bude spánok dieťaťa kratší, ale stále si ho bude vyžadovať viackrát za deň. Berte to však pozitívne, pretože nemusíte pracovať osem hodín bez prestávky, ale si pri starostlivosti o dieťa príjemne psychicky oddýchnete.

Nepracujte, keď je dieťa bdelé

Ak sa nechcete pripraviť o chvíle strávené s vaším drobcom, určite sa mu v plnej miere venujte, keď práve nespí. Láskajte sa s ním pri prebaľovaní, buďte trpezlivá pri kŕmení a prvých hrách, užívajte si to. Dieťatko sa miluje nosiť na rukách, zbožňuje vašu blízkosť, tak mu to doprajte. Poukazujte mu predmety v domácnosti, dovoľte mu ich pochytkať, ocmúľať, tešiť sa z toho, že je vnímavejšie. Keď ste už vyčerpali všetky nápady, ako ho zabaviť, vyberte sa s ním na prechádzku. Čerstvý vzduch padne dobre vám obom a bábätko sa tak unaví, že kým prídete domov, bude tuho spať. A vy sa môžete opäť venovať svojmu zamestnaniu. Veľa žien bráva deti na prechádzku, až keď chcú, aby spali. Je pravda, že vonku sa spí krpcom najlepšie, ale vy musíte premýšľať ako pracujúca matka. Keď budete hodinu na prechádzke a potom prídete domov, vaše dieťa sa zobudí a ešte minimálne hodinu sa s ním budete opäť hrať, kým sa ho nezmocní únava. Oberiete sa o dve hodiny času, ktorý ste mohli venovať práci.

A čo domáce práce?

Samozrejme, nemusíte sa s dieťaťom hrať vždy, keď je bdelé. Niekedy si ho nechajte položené na hracej podložke alebo v detskom kresielku a nechajte ho pri jeho hre pozorovať zároveň aj vás pri varení či upratovaní, budete prekvapená, aké bude fascinované. Aj z vešania šiat alebo umývania riadov môže mať dieťa obrovskú radosť. Tieto činnosti si pokojne vybavte, aj keď je dieťa hore, nepotrebujete sa pri nich sústrediť ako pri vašom zamestnaní. Veď aj domáce práce musí v konečnom dôsledku niekto raz za čas vybaviť, a pokiaľ nie ste s partnerom dohodnutá na špeciálnom pláne pomoci, ostane to pravdepodobne iba na vás… 🙂
FOTO: pexels.com