Hollywoodsky úsmev na počkanie

Please enter banners and links.

Oslňujúci symetrický úsmev už dnes zďaleka nie je len záležitosťou dentálneho zdravia. Krásne biele zuby sú ukazovateľom spoločenskej prestíže a v neposlednom rade i vecou estetiky. Len ťažko na niekoho zapôsobíte, ak vám cez medzeru medzi jednotkami nahliadne až na mandle. Našťastie pre dosiahnutie dokonalosti už vo väčšine prípadov nemusíte chodiť niekoľko mesiacov s drôteným úsmevom. Moderné zubné lekárstvo ponúka rýchle a efektívne riešenia, ktoré dokážu doslova zázraky na počkanie. Usmievať sa ako hviezda filmového plátna môžete už po jedinej návšteve v ambulancii.

 

Estetické fazety

Aplikácia faziet je v bežnej stomatologickej praxi málo využívaným postupom. Svoje miesto si však našla v odvetví zvanom estetická stomatológia. Estetické fazety sú len niekoľko milimetrov hrubé keramické platničky, ktoré sa lepia na prednú stranu zubov. Majú výlučne estetickú funkciu a sú účinným riešením nepekného sfarbenia zubov i miernych nedokonalostí v ich tvare a postavení. Fazetami je možné napríklad zakryť väčšiu medzeru medzi prednými zubami alebo zažltnutú sklovinu. Nenápadné platničky sú aj riešením príliš krátkych zubov alebo zubov deformovaných úrazom. Výsledkom je dokonalý snehovo biely úsmev. Veľkou výhodou je, že aplikácia faziet je absolútne neinvazívna a nevyžaduje si zásah do zubnej skloviny. Fazety je možné aplikovať len na zdravé zuby.

 

Zubné korunky

O korunkách, ktoré sa bežne používajú aj v štandardnej stomatologickej praxi ako forma náhrady za výrazne poškodené, zlomené alebo oslabené zuby, ste už pravdepodobne počuli. Krásne biele keramické “plášte”, ktoré pokryjú celú viditeľnú plochu zuba však majú svoje využitie aj v estetickej stomatológii. Veľmi často sa používajú na korekciu estetických nedostatkov predných zubov, ktoré sú viditeľné v úsmeve. Dokážu zakryť aj výraznejšie nedokonalosti v postavení a tvare zubov, keďže sa pri ich aplikácii veľká časť zubu obrusuje. Práve to je aj ich najväčšou nevýhodou. Vyžadujú si značný zásah do zuboviny. Svoje miesto si v estetickej stomatológii získali najmä s príchodom takzvaných stomatologických robotov, ktoré sú schopné vyrábať keramické korunky doslova na počkanie. Aj u nás máme ambulancie, kde vám predné zuby v rámci jedného ošetrenia obrúsia, vyrobia korunky a aplikujú ich na zuby. S novým úsmevom tak môžete odísť do niekoľkých hodín.

 

Estetické zubné výplne

Hoci v štandardnej stomatologickej ambulancii sa spravidla stretnete s tradičnými bielymi či dokonca amalgámovými plombami, estetický trend je v súčasnosti na vlne keramiky. Hovoríme o takzvaných nepriamych inlay a onlay výplniach, ktoré spoľahlivo nahradia chýbajúce časti zubov stratené vplyvom zubného kazu alebo úrazu. V prípade, že vám krásu úsmevu kazia práve neestetické plomby, ich výmena za keramické výplne môže byť ideálnym riešením. Výplne sú na nerozoznanie od prirodzenej zuboviny a moderné ambulancie sú schopné vám ich vyrobiť na počkanie. Funkčne sú porovnateľné ak nie lepšie ako štandardne používané plomby.

FOTO: pexels.com