Filmy, ktoré vám zmenia život

Please enter banners and links.

Aj vám sa už určite stalo, že po náročnom dni ste si povedali, že máte chuť si niečo pozrieť, a tak ste siahli do vami dosiaľ neprebádaných vôd a pozreli si film, od ktorého ste neočakávali nič. Možno trochu pasívneho oddychu. Avšak bez ohľadu na vaše očakávania vás film hlboko zasiahol a vy ste mali aspoň na moment pocit, že chcete zmeniť zaužívaný spôsob života. Cez obraz k vám naraz preniklo toľko emócií, že ste v sebe zrazu pocítili odvahu zbaviť sa určitých predsudkov, konečne sa pustiť do plnenia snov alebo ste sa rozhodli úplne zmeniť svoju vizáž a možno aj schudnúť.

 

Deň splnených prianí

Je niekoľko filmov, ktoré vás motivujú k plneniu si snov. Vlastne by sme ich mohli rátať na stovky, ale nie každý vás zasiahne rovnakou silou. Obzvlášť chytľavé bývajú filmy vydávane pod hlavičkou „nakrútené podľa skutočnej udalosti“. Jedným z takých príbehov je aj Pursait of happiness alebo Šťastie na dosah. Príbeh otca, ktorý s malým synom prespával na ulici, na verejných záchodoch a v ubytovniach pre bezdomovcov a po nociach študoval, aby sa z neho stal úspešný burzový maklér. Na začiatku si nemohol dovoliť kúpiť synovi ani sladkosť, aby mali na skutočné jedlo a na konci bol zakladateľom vlastného úspešného podniku. Tento dojímavý príbeh vás zaručene dovedie k tomu, že možné je čokoľvek, a že vždy je môžete povstať ako fénix z popola a prekročiť svoj vlastný tieň. Film, ktorý vás dojme až k slzám a po jeho vzhliadnutí budete mať zaručene chuť zmeniť svoj život.

 

Zmena stravovacích návykov- už žiaden fast food

Celý svet obletel úspešný dokumentárny film s názvom Super size me alebo Môj tučný život s Mc´Donalds. Ide o snímku, v ktorej sa režisér reaguje na súčasné veľmi nezdravé stravovacie návyky. Rozhodol sa, že po dobu jedného mesiaca nebude jesť a piť nič iné, iba to čo sa nachádza v ponuke jednej z najväčších sietí fast foodov na svete. Pod dohľadom lekárov sa vydal na cestu, ktorá sa na začiatku vôbec nezdala byť ťažká, ba dokonca pre mnohých priam žiaduca a príjemná. Na plátne sa nám začne premietať úpadok človeka a varovania, že má od svojho experimentu upustiť, pretože tu už ide o život. Až tu človek pochopí, aký obrovský vplyv ma to, čo jeme, na to ako žijeme. Miestami sa vám bude chcieť zvracať. Realita nie je vždy príjemná, ale pokiaľ patríte k milovníkom big macov, možno pod vplyvom tohto filmu od tejto svojej nezdravej vášne upustíte.

 

Nebojte sa byť sama sebou

Fakt, že aj animáky majú niečo do seba, dokazuje napríklad animovaná verzia čínskej povesti Mulan. Hoci kreslená podoba hlavných hrdinov akosi zvádza k tomu, že máme tendenciu pochybovať a tvrdiť, že „to sa môže stať len v rozprávkach“. Mulan bola žena, ktorá sa vydávala za muža, aby ochránila svojho otca. Navonok krehká žena nakoniec dokázala poraziť celú armádu. Nie silou svalov, ani silou slov, ale silou rozumu. Je príkladom toho, že nejde o to, akým spôsobom sa dopracujete k výsledku, ale výsledok ako taký. Ona bola tá čo zdanlivo nedodržiavala pravidlá, ale práve jej odlišné vnímanie sveta nakoniec zachránilo celý národ. Niekoľko takých Mulan by teraz určite zniesla aj Európska politika, ktorá sa zmieta v kríze.

Napísala: Vivienne Wright

FOTO: photostock