Éterické oleje vás dostanú

Please enter banners and links.

Keď raz podľahnete kúzlu éterických olejov, nebudete s nimi chcieť nikdy prestať. Sú doslova čarovné, pretože nám ľuďom dokážu pomáhať mnohorakými spôsobmi. Liečia telo, ale i ducha.

Čo sú zač?

Vyrábajú sa z rôznych častí rastlín – z korienkov, stoniek, listov i kvetov, z čerstvých, aj z tých sušených. Celý proces je založený na čisto prírodnej báze, nakoľko sa nazývajú aj prírodné silice. V obsahu malej fľaštičky nie je ani kúsoček chémie či konzervantov. Ich výroba síce nie je náročná, ale niekedy môže byť aj nebezpečná. Ak však máte radi alchýmiu a fyzikálno-chemické pokusy, môžete si trúfnuť vyrobiť tieto prírodné lieky aj sami.

Použitie

Prírodné silice alebo éterické oleje sa využívajú ako v zdravotníctve, tak aj v kozmetike. Uplatnia sa ako prídavné zložky v krémoch, mydlách, no i v parfémoch či v šampónoch. Čoraz populárnejšie sa stávajú aj v domácnostiach, pretože poslúžia nielen ako domáca prírodná lekárnička, ale majú schopnosť nádherne prevoňať obydlie a navodiť tak požadovanú atmosféru i pocity. Veď už dávno vieme, že aj vôňa vplýva na náš aktuálny zdravotný stav a pohodu.

Zakúpením viacerých druhov éterických olejov tak máte postarané o liek z prírody, ktorý zaručene pomôže v prípade rôznych neduhov a ťažkostí.

Účinky

Môžete si napríklad vybrať spomedzi týchto rôznych vôní. Každá z nich pôsobí inak:

Bergamot – pomáha pri bolestiach, podporuje trávenie.

Cédrové drevo – výborný na nádchu.

Jazmín – ideálny na srdcové ťažkosti, vzbudzuje v ľuďoch optimizmus a pôsobí ako afrodiziakum.

Levanduľa – upokojuje, znižuje krvný tlak a bojuje proti moliam a komárom.

Pačuli – upokojuje a vôňa je ideálna k meditáciám.

Ruže – podporujú trávenie, bojujú proti nespavosti.

Šalvia – upokojuje nervový systém a spôsobuje stavy eufórie.

Vanilka – nielen výborne vonia a dotvára skvelú atmosféru, ale prečisťuje vzduch. Zároveň ho dezinfikuje.

Yzop – pomáha ku koncentrácii, je výborný pri nádche a odporúča sa aj na masáže.

Éterické oleje môžete využiť vo forme aromaterapie, alebo zriedené s vodou ich aplikovať na postihnuté miesta. V minulosti nimi liečitelia potierali chorých popod nos, čo poznáme najmä z historických filmov. Dajme šancu prírode!

FOTO: pexels.com