Duševná rovnováha

Please enter banners and links.

Často sa snažíme nájsť pokoj a i keď ho máme, predsa len sa dostavuje pocit, že sme úplne nevypli. Duševná rovnováha je naozaj dôležitá a keď si myslíte, že dosiahnuť ju je náročné, mýlite sa. Stačí sa zbytočne nerozlaďovať a vidieť život v iných farbách.

 

Prvé rozhodnutie = najlepšie rozhodnutie

         Intuícia je tak úžasná, že je často lepšia než dlhé premýšľanie nad daným problémom. Racionálne uvažovanie nás totiž núti brať ohľady aj na iných, núkajú sa nám riešenia ktoré vlastne ani nechceme ale prídu nám správne vzhľadom na naše okolie. To je presne ten omyl – pri najdôležitejších rozhodnutiach treba počúvať len svoju intuíciu a vlastné, subjektívne rozhodnutia. To sú spravidla len tie, ktoré nám zišli na um ako prvé. Myslite vždy na to, že dôsledky sa budú týkať najmä vás, nie iných.

 

Obyčajnosť

         Aj tie najťažšie veci, ktoré nemajú riešenie, sa môžu stať všednými hneď ako s nimi prestanete zbytočne bojovať. Sú jednoducho problémy, ktoré nevyriešite a trápenie nad nimi nepomôže ani vám, ani iným. Nechajte ich preto bokom, jednoducho sa sústreďte na čosi iné. Čas sa o to postará.

 

Ráno múdrejšie večera

         Podľa viacerých terapeutov netreba veriť myšlienkam, ktoré vás prepadávajú medzi polnocou a šiestou ráno. Určite to poznáte i vy – nedokážete zaspať a tak len ležíte a hlavou vám víria tie najrozmanitejšie myšlienky. Pamätajte, že za denného svetla sa nič nezdá tak zlé ako v noci, preto všetko negatívne, nad čím ste v noci premýšľali, treba hneď ráno hodiť za hlavu. Hotovo!

 

Zostať nad vecou

         Stresu sa nedá vyhnúť, vynervovanie sa jednoducho dostaví, no stres z vás môže opadnúť. Chystá sa rodinná oslava ktorá vás vôbec nezaujíma alebo vás čaká únavná pracovná cesta či hŕba papierov do práce? Sadnite si, dajte si šálku dobrej kávy alebo obľúbeného čaju a dívajte sa von z okna. Choďte sa na pár minút prejsť alebo len zhlboka dýchajte. Napätie z nás takto podľa psychológov opadne.

 

Potrebujeme zmeny

         Áno, sme spokojní ak všetko klape tak ako má a presne poznáme všetko okolo nás. Cítime tak istotu, dostávame pocit zázemia. Len málokto z nás si však uvedomuje, že zmena je nutná – práve vďaka zmenám prichádza do našich životov obohatenie, skúsenosti a nové pocity. Výzvou je predsa práve tá situácia, kedy neviete čo príde a ako sa to celé vyvinie. Vzrušujúce výzvy a nečakané zmeny nás posúvajú vpred.

 

Bez výčitiek

         Pocit viny ešte naozaj nikomu nepomohol a nepomôže ani vám. Príliš často máme sklon vyčítať si, že sme to alebo ono mohli urobiť lepšie, precíznejšie. Je načase, aby ste prestali riešiť svoje zlyhania a chyby. Na omyly totiž má každý z nás právo.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net