Držme rastúce ceny energií na uzde!

Please enter banners and links.

Vysoké účty a zdražovanie na nás vykúkajú z každého rohu a my sa cítime bezmocní a frustrovaní. Ako zvládnuť ten nápor cien, aby tým náš rozpočet netrpel? S trendom zdražovania potravín či služieb toho naozaj veľa neurobíme, ale drahšie energie by sme predsa len mohli dostať pod kontrolu.

Za všetkým hľadaj inteligentné technológie!

Možno ich adaptácia v našich domácnostiach neprebieha tak rýchlo a živelne, no pomaličky sa dostávajú aj do našich domov, bytov či prostredia záhrad. Áno, hovoríme o inteligentných technológiách, ktorých hlavnou úlohou je uľahčovať a zefektívňovať nám život. Majitelia inteligentných domácností majú tak trochu navrch aj v čase, keď zvyšku ľudstva nezostáva nič iné len uťahovať opasky. Inteligentný dom totiž dokáže s energiami nakladať skutočne rozumne!

Základom je, samozrejme, riadiaca jednotka – mozog celého systému vzájomne poprepájaných komponentov, ako sú spínače, zásuvky, termostaty alebo senzory. Práve ona riadi, kontroluje a vyhodnocuje chod jednotlivých súčastí SMART domácnosti tak, aby bol jej chod bezporuchový a maximálne efektívny. Možno nám na začiatok stačí zapojiť do inteligentnej domácnosti len osvetlenie či kúrenie. A časom tento okruh rozšíriť podľa našich preferencií alebo tiež finančných možností. Dôležité je však ten prvý krok urobiť.

Inteligentná domácnosť v praxi

Pre niekoho, kto verí len svojmu úsudku a s technológiami sa až tak veľmi nepriatelí, je veľmi ťažké pochopiť princíp efektivity smart domácnosti. Pozrime sa však na reálne príklady jej fungovania a konkrétne prínosy do našej rodinnej kasy. V rámci zoznamovania môžeme začať len s ovládaním osvetlenia a kúrenia v dome. Práve tieto položky predstavujú najväčšie zaťaženie rodinného rozpočtu, avšak ich fungovanie v rámci smart domácnosti sa čoskoro prejaví na nižšej spotrebe a efektívnejšom využívaní tepla a svetla.

Stačí pár jednoduchých zmien. Na začiatok aj výmena bežnej radiátorovej hlavice za termostatickú radiátorovú hlavicu ovládanú pomocou WiFi. Vďaka nízkej počiatočnej investícii sme schopní nastaviť si požadované teplotné rozhranie podľa vlastných preferencií, teda nižšie teploty v čase, keď sme mimo domu alebo v noci, a príjemnejšie ráno alebo po návrate z práce. Teplo bude takýmto spôsobom oveľa lepšie využité a je isté, že to pri najbližšom vyúčtovaní energií aj pocítime. Takáto termostatická radiátorová hlavica potrebuje k správnemu fungovaniu len WiFi sieť, no okrem regulácie a merania teploty toho dokáže ešte oveľa viac.

Začiatky bývajú vždy ťažké. Mnohých možno odrádza prvotná investícia, ale v porovnaní so súčasnými cenami je to veľmi dobrá a návratná investícia. Nikto nevraví, že musíme mať hneď celý dom SMART. Urobme však ten prvý krok a skúsme viac dôverovať inteligencii moderných technológií. A keď nás presvedčia, potom je to už len na nás, ako sa zariadime.