Drahé biopotraviny? Takto ušetríte!

Please enter banners and links.

ID-100177569Pre viac ako polovicu bežných spotrebiteľov sú biopotraviny drahé, a tak ich radšej do nákupných košíkov nedávajú. Na to, aby ste sa zdravšie stravovali, nepotrebujete hľadať na každom výrobku nálepku “bio”. Ku kvalitným potravinám sa viete dostať aj jednoduchšie bez zaťaženia rozpočtu. Ponúkame vám tri jednoduché typy.

 

  1. Spolupracujte

Máte kamarátku, ktorá býva v rodinnom domčeku? Chová vaša kolegyňa sliepky? Ak áno, nakupujte tovary u nich. Okrem toho, že máte kvalitu naozaj zaručenú, nakúpite za lepšie ceny. Vaša kamarátka bude rada, keď od nej vezmete debničku marhúľ lebo sama ich má prebytok a kolegyňa nemusí svoju rodinu otravovať stále len receptami z vajíčok.

Pokiaľ máte záhradku aj vy, meňte tovary medzi sebou. Budete to mať úplne zadarmo a spravíte jedna druhej radosť. Navyše môžete cez internet nájsť komunity viacerých ľudí, ktorí si takto medzi sebou posúvajú domáce produkty. Aj keď nemáte kamarátky čo pestujú, môžete sa pridať a dostať sa tak ku kvalite za rozumnú cenu.

 

  1. Menej mäsa

    ID-100196324

Nechceme, aby ste sa stali vegetariánmi, pretože mäso je súčasťou výživy. Ale! Občas do mesiaca siahnite po bezmäsitom jedle – dajte si vynikajúce cestoviny so zeleninou, skúste zeleninové fašírky a šunku vymeňte za chutné ovsené vločky. Na raňajky si namiesto salámy môžete dopriať paradajky s rukolou pokvapkané olivovým olejom.

Táto zmena prospeje nielen vašej peňaženke, ale i zdraviu. Za ušetrené peniaze potom môžete kúpiť radšej menší, no za to kvalitnejší kúsok mäsa od spoľahlivého dodávateľa.

 

  1. Podľa sezóny

Zvykli sme si na akékoľvek ovocie a zeleninu v akejkoľvek časti roka. V skutočnosti je ale omnoho lepšie kupovať sezónne biopotraviny. Paradajky, papriky, jablká či banány majú počas svojej sezóny v sebe omnoho viac prospešných látok a sú lahodnejšie. Vďaka tomu, že dozreli vo svojom čase, nemuseli pestovatelia urýchľovať ich dozrievanie alebo prevážať ich celé kilometre až k nám do obchodov. Počas sezóny je ovocie a zelenina v bio kvalite cenovo dostupnejšia.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net