Dobré a zlé slnko

Please enter banners and links.

Tropické dni sú za nami aj pred nami a tak počúvame o tom, ako príliš silné a ostré slnko škodí nášmu zdraviu, pokožke a vôbec, každému, kto to na ňom preženie. Predstavte si však, že by ste žili celý život mimo slnka. Spôsobilo by vám to rovnaký počet závažných ochorení! Tak kedy slnko pomáha a kedy, naopak, škodí?

 

Keď škodí

Slnko ako hviezda je zdrojom ohromného množstva energie a rôznych žiarení, z ktorých mnohé sú pre nás škodlivé. Napriek tomu sa nemusíme báť, väčšinu žiarenia zachytí atmosféra a naša pokožka má taktiež určitú prirodzenú odolnosť voči slnečnému žiareniu. Ale ako pri rôznych iných vplyvoch, aj tu sa citlivosť pokožky na slnečné lúče líši podľa veku, ale aj zdravotného stavu.

Pomerne rozšírené v dnešnej dobe sú takzvané slnečné alergie, čiže prehnané reakcie na UVA lúče, kedy nepríde len k aktivácii pigmentu, ale aj tvorbe nežiadúcich látok. Tie potom vedú ku kožným reakciám ako sú ekzémy, červené fľaky, či vyrážky a drobné pľuzgieriky. Lekársky sa preto rozlišujú tri formy slnečných alergii a to polymorfná svetelná dermatóza, fotoalergická svetelná reakcia a Malorka akné. Okrem nich slnko môže našej pokožke spôsobiť aj rôzne zápaly, popáleniny, či dokonca byť príčinou rakoviny kože.

 

Pozor na alergie

Prvé alergie na slnko, takzvané polymorfné svetelné reakcie, sa začínajú vyskytovať už pred letom, kedy sú prvé teplejšie dni a slnko je intenzívnejšie. Prejavuje sa ekzémami, pľuzgiermi a začervenaním. Dobrou správou je, že pokožka si postupom jari a leta pri správnom opaľovacom kréme navykne a polymorfná svetelná reakcia sa vytratí.

Pôvodcu fotoalergickej svetelnej reakcie zas musíme hľadať v kuchyni, alebo v našich lekárničkách. Vyskytuje sa napríklad pri požití veľkého množstva citrusových plodov, taktiež pri zjedení petržlena, alebo pri užívaní určitých liekov. Znížením príjmu týchto potravín sa vytratí aj reakcia na slnko. Malorka akné je druh akné, ktoré vystúpi na pokožku pri kontakte so slnkom a je spojená s nevhodnou kozmetikou. Zmena kozmetiky na pre pokožku prívetivejšiu a neparfumovanú opäť privedie pokožku do normálneho stavu.

 

To dobré

Ale aby sa o slnku nepísalo len ako o zlom, pre našu pokožku má aj vyslovene pozitívne účinky. Dopad slnečných lúčov na pokožku podporuje štiepenie beta karoténu a vytváranie vitamínu D. Ten pomáha telu znižovať riziko vzniku rakoviny prsníka, alebo hrubého čreva. Zároveň slnečné žiarenie stimuluje aj náš imunitný systém tým, že podporuje rýchlejšiu tvorbu bielych krviniek, ktoré tak efektívnejšie bojujú proti infekciám a zápalom.

Určite najdôležitejším účinkom slnka je podpora tvorby serotonínu – látky, vďaka ktorej máme dobrú náladu. Preto aj v slnečných dňoch klesá riziko depresií. Zároveň sa nám večer, pokiaľ nie je až príliš teplo, lepšie spí. Tým si náš organizmus aj viac oddýchne a prečistí sa od nežiadúcich prvkov, ale aj zlých nálad.

 

Jediné, čo potrebujeme vedieť je, že si máme pred slnkom dávať zdravo pozor, ale zároveň sa mu nevyhýbať. Ak pobyt na slniečku nepreženieme, okrem pekného opálenia si vytvoríme aj vitamíny na nadchádzajúcu zimu.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: freedigitalphotos.net