Dieťa samé doma

Please enter banners and links.

Čím je dieťa staršie, tým častejšie sa rodič pýta sám seba, kedy už môže jeho dieťa zostať doma samé. Potrebujete predsa odbehnúť na nákup, na úrad alebo narýchlo vyvenčiť psa a naozaj nemáte čas ešte aj na vyčkávanie, kým sa vaše dieťa oblečie. Je omnoho pohodlnejšie nechať ho doma ale treba zvážiť, či to zvládne.

 

Presná hranica?

            Každý rodič by najradšej poznal presnú hranicu, od ktorej môže byť dieťa bezpečne osamote doma, ale bohužiaľ nie je stanovená. Naše zákony nepoznajú žiadny presne vymedzený vek od ktorého je možné beztrestne nechať dieťa v byte a vedieť, že sa mu nič nestane. Rodič je ten, kto by mal správne odhadnúť, že je dieťa dosť vyspelé, rozumné a schopné zavolať si pomoc v prípade núdze. Ak sa teda domnievate, že to váš potomok zvládne v deviatich rokoch, môžete pokojne na čas odísť. Vo všeobecnosti však platí, že dieťa by malo mať dozor dospelého do desiatich rokov.

 

Ako na to

            Desiaty rok je približnou hranicou. Niektorí rodičia nechajú aj osemročné dieťa na chvíľku samé pokým nenakúpia v blízkych potravinách na rohu ulice, iní sa ešte stále obávajú o svoje jedenásťročné dieťa a radšej sú s ním.

Rozhodli ste sa, že to skúsite? Odíďte len na krátky čas aby ste si overili ako sa dieťa bude cítiť a ako sa bude správať. Pozatvárajte pred odchodom všetky okná a nenechajte v dosahu dieťaťa žiadne ostré predmety, lieky alebo zápalky. Mali by ste mať tiež overené, že vám dieťa v prípade núdze vie zavolať.

Dohodnite sa so svojou ratolesťou na presnom príchode. Ak poviete, že budete doma o piatej, buďte presná. Dieťa vás totiž bude čakať a ak dlhšie nebudete chodiť môže pociťovať úzkosť, strach a nebude chcieť nabudúce zostať samo. Navyše deti s kľúčmi vo dverách si môžu dvere odomknúť a ísť vás hľadať.

Po príchode sa zvítajte a s pokojným hlasom bez vyzvedania sa dieťaťa opýtajte ako sa malo a čo robilo kým ste boli preč. Keď je všetko v poriadku pochváľte svojho synčeka alebo dcérku za vzorné správanie.

 

Pravidlá

            Naučte svoje dieťa, že nesmie nikomu otvárať dvere aj keď má k dispozícii kľúče pretože sa na neho spoliehate. Váš potomok musí mať krátke a jasné inštrukcie, a zrozumiteľne stanovené hranice. Porozprávajte sa o bezpečnosti, ale poúčajte svoje dieťa formou rozhovorov, nie strašenia.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net