Dieťa je obraz rodičov

Please enter banners and links.

V dnešnej dobe existuje neskutočné množstvo psychológov a odborníkov, ktorí hovoria a píšu o tom, ako máte vychovávať svoje dieťa. Dostupnej literatúry je nad hlavu. Otázka je, či ste sa vôbec niekedy zamysleli, že to vaše dieťa nemusí byť až také dokonalé, ako ho vidíte vy sami. A naozaj nemusí byť. Netreba z neho robiť to, čo nie je alebo to, čo by ste z neho chceli mať. Je to rovnako živý tvor, ktorý má nárok na chyby.

Dopriať dieťaťu všetko, čo ste vy nemali, je v poriadku. Chcete sa oň postarať najlepšie, ako len viete. Skúste si však uvedomiť, že mu práve prehnaným materiálnym zabezpečením ubližujete. Aj pri výchove často stačí sedliacky rozum. Vaše dieťa bude vyzerať a správať sa presne tak ako vy. Bude podvedome kopírovať len a len vaše správanie. Ste nervózna, podráždená, nemáte nikdy na nič čas? Strčíte dieťaťu mobil alebo tablet, aby ste ho zaujali? V budúcnosti nebude mať o vás žiadny záujem.

V práci plníte veľa úloh, musíte sa kontrolovať aj s vaším správaním, keď vás niekto nahnevá. Potom prídete domov a celú zlosť si vybijete na tých najbližších. Ventilujte aktívne, vonku v prírode so svojou rodinou. Rozprávajte sa, hovorte o svojich pocitoch. Lebo tie nakoniec skončia len zdvihnutým prstom na sociálnej sieti. A keď vaše dieťa vyrastie, vôbec mu nebudete rozumieť a vtedy už bude príliš neskoro.

Všetky deti majú svoje fázy vzdorov, kriku a nepohody. Je to normálne, musí si to zažiť. Neutišujte ho mobilom len preto, aby vám na ulici nerobilo hanbu. Všetci ostatní, čo chodia okolo vás, to museli tiež zažiť. Myslite na to, že vaše dieťa sa bude len tak správať, ako mu to vy dovolíte. Nastavenie hraníc, je bežný postup, ktorý sa dočítate v akejkoľvek knihe o výchove. Skúste sa nad tým zamyslieť, nech nám tu o 10 rokov nekráčajú po ulici zombíci.

FOTO: pexels.com