Dieťa a zvýšená horúčka

Please enter banners and links.

Počas choroby sa aj z inak živých drobcov stávajú spavé, ubolené detičky. Horúčka zmáha aj ich rovnako, ako nás veľkých, ale sami si proti nej nepomôžu. Zažitou praktikou bývalo v období horúčky mokrý kapesník na čelo a zakutrať do paplóna. Je to ale naozaj ten správny spôsob, ako zraziť deťom zvýšenú teplou?

 

Teplota verzus horúčka

Zamýšľali ste sa niekedy, aký je rozdiel medzi týmito dvoma slovíčkami? Nie, nie je to otázka pre jazykovedcov, ale pre pozorných rodičov pri starostlivosti o choré ratolesti. Ak má vaše dieťa telesnú teplotu vyše 37 °C, má zvýšenú teplotu, ktorá je síce sprevádzaná bolesťami kĺbov, ale znižovať by ste ju nemali. Značí, že dieťatko napadol nejaký bacil, ale jeho organizmus sa s ním práve vyrovnáva. Pokiaľ však teplota stúpne na 38 °C, hovoríme, že má dieťa horúčku. Môže byť malátne, spavé a potiť sa, táto teplota však značí, že obranný mechanizmus dieťatka bojuje v plnom nasadení. Kedy je už potrebné detskú horúčku zraziť je, keď vystúpi na 38,5 °C. To značí, že organizmus začína boj s chorobou prehrávať a začína sa prehrievať. Na zníženie horúčky u detí môžeme použiť niekoľko spôsobov.

 

Tabletky, sirup a zábal

Keď je teplota dieťatka už príliš vysoká, je potrebné siahnuť po medikamentoch a babských radách, ktoré ju pomôžu znížiť. Prvou možnosťou, ktorá je vhodná aj pre tie najmenšie deti je liečivo na báze paracetamolu, bežne známeho ako paralen. Podľa veku dieťatka môžeme zvoliť buď čípky, tabletu, alebo sirup. Ak je dieťatko už väčšie a prehltnúť tabletku mu nerobí problém, je najlepším riešením, sirupy zas vyhovujú novorodencom a batoľatám.

My dospelí pri teplote a bolesti tela siahame po liečivách obsahujúcich ibuprofen, ktorý okrem zníženia teploty aj tlmí bolesť a zmierňuje opuchy hrdla a nosa. Môžeme ho vo forme tabliet, teplého nápoja, alebo čípkov podať aj deťom, ale len od troch mesiacov a liečivo na báze ibuprofenu určenému špeciálne pre deti. Pomôže im nie len od nepríjemnej horúčky, ale aj bolesti.

Tretím spôsobom, ako znížiť horúčku, najmä ak prvé dve metódy nezaberú, je studený zábal. Dieťatku väčšinou nie je príjemný, ale z domácich rád je najúčinnejší. Niekedy býva zvykom namočiť látkový kapesník do studenej vody a prikladať ho na zápästia alebo čelo, to však nie je správne. Zábal pomôže, ak uterák namočíme do studenej vody a dieťatku ho priložíme na hrudník na približne desať minút. Zábal po pol hodine opäť zopakujeme a zmeriame teplotu. Ak klesá, zábal už opakovať netreba. Miesto zábalu môžeme dieťa aj osprchovať, avšak nie v studenej vode! Začneme sprchou príjemnej teploty a postupne vodu ochladzujeme, avšak len po vlažnú. V takej dieťatko sprchujeme maximálne minútu a následne ho len zľahka poutierame.

 

Mýtus tepla

Jednou z najväčších chýb, ktorej sa dopúšťali aj naše mami, je zabaľovanie chorých detí do paplónov a diek, aby boli v teple. Detský organizmus sa však v takomto prípade začne prehrievať a horúčka ešte viac stúpať. Ak má dieťatko teplotu, stačí, ak má na sebe oblečené pyžamko a je prikryté dekou, alebo prikrývkou tenšou ako paplón. Tak je jeho organizmus schopný sa vyrovnať s horúčkou za jemu prirodzených podmienok. Čo ale mýtom nie je a je dôležité, je dostatočné množstvo tekutín. U detí je potrebnejšie o to viac, že lieky na zníženie teploty by im mohli zaťažiť bruško.

 

Najlepšie je, ak váš drobec neochorie vôbec. Ak ho ale na chvíľu oslabí teplota, alebo horúčka, snáď mu týchto pár rád pomôže sa z nej čo najrýchlejšie dostať.

Napísala: Lucia Zimanová

FOTO: Arvind Balaraman