Detský cumlík – výhody a nevýhody

Please enter banners and links.

ID-10014592V prípade cumlíkov existujú dve skupiny ľudí: ich zástancovia a ich odporcovia. Čoraz viac mamičiek, v snahe dať dieťaťu čo najlepší a najprirodzenejší štart do života, zháňa alternatívy k cumlíkom pretože klasické detské cumlíky podľa nich nie sú vhodné pre deti. Niekedy je náročné vybrať si ten správny postoj, no v zásade je používanie cumlíka naozaj nevyhnutnosťou.

 

Samozrejmosťou je kvalita

Najprv treba riešiť kvalitu detského cumlíka. Správny výber je kľúčový, pretože ovplyvní vývoj ďasien, a tým aj budúce zúbky. Kupujte cumlíky od dôveryhodných značiek, zistite si informácie o výrobcovi na internete. Výhodou je, ak má výrobca aspoň jeden certifikát, najmä ak má ísť o bio cumlík. Čo sa týka materiálu, je vhodné skúsiť najprv latexové cumlíky vyrábané z prírodného kaučuku lebo sú mäkšie, neskôr môžete (napríklad od 8. mesiaca) vybrať silikónový cumeľ pretože vydrží viac.

Sú na trhu značky, ktoré pri výrobe cumľov z prírodného kaučuku dokážu eliminovať na minimum alergizujúcu látku, takže cumlíky sú bezpečné a nespôsobujú žiadne problémy, pritom však zostávajú stále vyrobené z prírodného materiálu.

 

Prečo používať cumeľ?

ID-100228773

Cumlík dieťa upokojí, lebo sací reflex je základným reflexom, s akým sa dieťa narodí. Cmúľanie deti upokojuje, takže ľahšie zaspia a lepšie zvládnu aj návštevy u lekárov alebo priateľov, kedy chce každý vidieť nové bábätko. Cumlík teda pomáha aj v stresovejších chvíľach, napríklad počas očkovania alebo keď začne byť batoľa mrzuté niekde v potravinách uprostred nakupovania. Obvykle keď dieťa zaspí cumeľ sám pozvoľna vypadne z úst, čo je znakom toho, že ho už nepotrebuje.

 

Nevýhody používania cumlíkov

Problémy, ktoré sa pripisujú tomu, že dieťa používa cumlík, sa neprejavia u každého dieťaťa. Hlavnou nevýhodou môže byť jedine podtlak vytváraný počas častého satia v strednom uchu, pretože niekedy vedie k zápalu stredného ucha. Avšak treba spomenúť, že tento zápal sa neprejaví u každého dieťaťa, ani keď často používa cumeľ.

Druhou nevýhodou je nesprávny vývin ústnej dutiny, a teda aj zúbkov, ak dieťa dlhodobo (napríklad do roka a pol) a často cmúľa cumeľ. Ideálne je odučiť dieťa od cumľa do jedného roka, lebo sa neskôr odúča horšie.

 

A záver?

Cumlík je nevyhnutnou súčasťou výbavy každého dieťaťa do jedného roka. Ak chcete byť modernou mamičkou, kupujte cumlíky len od certifikovaných bio značiek s dobrou povesťou. Všetkým „veľkým“ problémom z používania cumľa jednoducho predídete tým, že dieťa od neho odučíte do jedného roka a cumlík budete používať vtedy, keď si ho dieťa pýta. Podľa vyjadrení viacerých pediatrov je cumlík na cmúľanie vždy lepší než prst dieťaťa, pretože má tvar dokonale prispôsobený ústnej dutine.

Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net