Detské nočné mory

Please enter banners and links.

Drvivá väčšina z nás v detstve zažila nejakú nočnú moru aj keď sa na ňu nepamätáme. Každý na ne reaguje podľa povahy – niekto má trvalú a silnú spomienku, iní jedinci sa iba pousmejú a mávnu rukou. Ak má vaše dieťa práve teraz obdobie nočných príšer ktoré ho strašia, buďte s ním po prebudení. Psychická podpora má v danom zlomku momentku obrovský význam.

 

Prečo sa snívajú?

Viacerí psychológovia sa zhodli na tom, že dieťa sa vďaka nim vyrovnáva s vnútornými konfliktami ktoré nevie celkom dobre spracovať. Počas dňa sú na dieťa kladené viaceré nároky a detský mozog si nedokáže okamžite so všetkým poradiť. Potom vznikajú pretlaky a ventilujú sa v noci, počas spánku.

Druhý názor odborníkov hovorí o autoritách v živote dieťaťa. My dospelí berieme autority ako samozrejmosť a príde nám úplne normálne, že šéfa musíme poslúchať bez ohľadu na to, či pravdu má alebo nie. Dieťa má v tomto smere iný pohľad na vec. Snaží sa stráviť ľudí ktorých „by malo mať rado“. Obvykle je to prísna učiteľka, vychovávateľka v škôlke nútiaca deti spať za každú cenu alebo ráznejší starí rodičia vyžadujúci disciplínu.

Priveľmi desivé sny môžu dokonca vypovedať o úzkostiach dieťaťa.

 

Nočné desy a nočné mory

Detskí psychológovia rozlišujú vo svojej praxi 2 druhy strašidiel – nočné desy a mory. Sú medzi nimi podstatné rozdiely ktoré budete vedieť jednoducho, po pár pozorovaniach, rozpoznať.

 

Nočné desy

Nočné desy komplikujú noc šiestim percentám detí do dvanástich rokov. Ide o dočasnú poruchu nervového systému kedy sa malý školáčik, ako už bolo spomenuté vyššie, nedokáže celkom dobre spracovať všetky podnety. Odrazu sa zobudí zo spánku, začne kričať, hádže sa o vankúš a komunikácia s ním je dosť náročná. Ráno si na udalosť nespomína a nepamätá si ani samotný zlý sen.

Desy samé odznejú postupom času ako dieťa dozrieva. Niet sa čoho báť pretože nespôsobujú žiadne fyzické a ani psychické škody a pominú sa v priebehu školského veku bez zásahu odborníka.

 

Nočné mory

Ide v preklade o emočne náročný sen. Dieťa vyzerá dosť vydesene, prípadne sa prebúdza s krikom. Rozdiel oproti desom je v tom, že pri nočných morách si dieťa na sen spomína, vie popísať celý dej a často aj pomenuje tú časť ktorej sa najviac zľaklo.

Pri nočných morách dieťa upokojte pretože v nízkom veku ešte nedokáže celkom racionálne oddeliť realitu od snov čo znamená, že sa skutočne bojí. Úľavu poskytuje istota – nechajte dieťa aby sa vyrozprávalo, prípadne prevezmite metódy psychológov a nakreslite si spolu celý sen. Ak je veľmi rozrušené chyťte ratolesť za ruku a prejdite sa po celom dome/byte aby sa na vlastné oči presvedčilo, že domov je bezpečným miestom.

 

Žiadne spoločné spávanie s rodičmi

Nech už svoje dieťa akokoľvek veľmi zbožňujete, nedovoľte mu s vami spávať. Samozrejme, ide aj o vaše súkromie s partnerom či manželom, ale váš potomok veľmi rýchlo pochopí, že strach je dobrý nástroj na manipulovanie s rodičmi. Časom vás začne vydierať strachom len aby mohlo byť medzi vami. Takýmto štýlom mu nepomôžete – musí samo prekonať svoj strach nehovoriac o tom, že keď dieťa beriete k sebe dávate mu tým najavo svoj strach z príšery.

 

 

Zuzana Šusterová

FOTO: David Castillo Dominici