Deti & zvieratá

Please enter banners and links.

Môžeme s určitosťou tvrdiť, že každý rodič prešiel „zvieracím“ obdobím kedy dieťa chcelo mať doma zvieratko. Vy ste ako rodičia postavení pred dilemu a musíte zvážiť, či dieťaťu zvieratko doprajete alebo nie. Výchova malého chlpáča má svoje obrovské a nenahraditeľné výhody, no na druhej strate so sebou prináša aj poriadnu dávku zodpovednosti. Ste pripravená na nový život s ďalším členom rodiny?

 

Nerozlučná dvojica

         Človek a zviera tvorili dvojicu už od nepamäti. Podľa psychológov majú naše vzťahy so zvieratami viacero úrovní a zvieratá vedia do istej miery ovplyvniť i našu psychiku. Svet detí je odjakživa spätí so zvieracím svetom bez ohľadu na to, či je alebo nie je v rodine akékoľvek zvieratko. Vaše dieťa chlpáčov miluje a nemôžete sa tomu ani čudovať – vidí ich v rozprávkach, dostáva ich plyšových a stretáva sa s nimi aj v knihách.

 

V úlohe kamaráta

         Deti vnímajú zvieratká ako kamarátov. Keď sa vzťah medzi dieťaťom a zvieratkom vyvíja dobre, potom sa vytvára užitočné puto plné priateľstva a zodpovednosti. Zatiaľ čo rovesníci iných vysmievajú, riešia svoj výzor a sú možno nepríjemný aj na vašu ratolesť, zviera je na rozdiel od nich vždy ideálnym spoločníkom. Ak ste sa stretli so šikanovaním alebo výsmechom vedzte, že zvieratko dodá vášmu dieťaťu stratenú sebadôveru a istotu.

Pes, mačka, zajačik, škrečok či iné zvieratko dáva pocit, že človek nikdy nie je sám čo je pre správny vývoj podstatné. Navyše bolo dokázané, že hladkanie osrsteného zvieratka uvoľňuje do tela hormóny šťastia vďaka čomu sa zlepší nálada a zmierni vnútorné napätie. Je známe, že napríklad pes dokáže do veľkej miery zmierniť príznaky depresie čím sa stal ideálnym kamarátom.

 

Zodpovednosť a starostlivosť

         Vziať si domov psíka alebo mačku je ako priberať k sebe nového člena rodiny. Tento však bude na vás odkázaný po celú dobu života.

Pri zvieratku sa dieťa učí množstvo užitočných vecí do života: starať sa, odhadovať pocity iných, tolerovať potreby iných, chápať neverbálnu komunikáciu a v neposlednom rade sa stáva empatické. Okrem toho sa naučí preberať zodpovednosť čo sa v živote určite hodí. Treba ale spomenúť aj menej príjemnú stránku, a to smrť zvieratka; pomocou tejto bolestivej udalosti dieťa zistí, že aj takéto situácie patria k životu.

 

POZOR

Zvieratko nie je hračka! Je to živý tvor vnímajúci emócie, bolesť i radosť. Potrebuje lásku, opateru a doživotnú starostlivosť. Ešte pred jeho príchodom do domácnosti zvážte svoje časové a finančné možnosti aby ste predišli tomu, že zvieratko skončí po čase na ulici alebo mu budete s odstupom času odmietať poskytovať lásku. Uvedomte si dĺžku života zvieraťa a jeho nároky. Myslite na to, že svoje dieťa ste nevyhodili na ulicu keď plakalo a oberalo vás o čas.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net