Detailom zdar – alebo ako si zútulniť domov

Please enter banners and links.

Poznáte to, všetko zariadené, nábytok zakúpený, nové bývanie kompletné. A predsa tomu niečo chýba. Niečo, čo vytvorí ozajstný domov s tou správnou atmosférou. Niekedy stačí naozaj málo, pár detailov, ktoré dokonale zútulnia váš príbytok.

Praktickosť a elegancia

Možno vám konferenčné stolíky prídu ako banalita, nad ktorou nie je potreba nijak veľmi premýšľať, no opak je pravdou. Tento nenápadný kus nábytku dokáže vytvoriť vo vašej obývačke doslova divy. Zabudnite na sklenenú klasiku, ktorú musíte otrocky leštiť každý deň, i na tmavý drevený masív obsypaný prachom. Na výslnie sa dostávajú krásne jednoduché stoly, ktoré dokážu každý interiér priviesť k dokonalosti.

V hlavnej úlohe je kombinácia kovu a dreva, pričom dizajnovo štýl vystihuje škandinávsky minimalizmus. Definitívne odzvonilo zbytočným poličkám a masívnym kusom, do popredia sa dostali jednoduché a funkčné tvary. Nikde však nie je napísané, že vo vašej obývačke musí tróniť len jeden stolík. Nebojte sa tak experimentovať a pokojne si doprajte ďalšiu odkladaciu plochu v podobe druhého kusa. Pravidlom je, aby bol stolík v rovnakom materiálovom i farebnom prevedení ako jeho hlavný brat.

Zdroj obrázka: Photographee.eu / Shutterstock.com

Nielen v obývačke

Konferenčný stolík už nejakú dobu nachádza využitie nielen v priestoroch obývacích izieb. Vďaka rozmanitosti dizajnov a variabilnému prevedeniu sa čoraz viac využíva i v ďalších miestnostiach. V predsieni výborne poslúži ako odkladací stolík na kľúče či stojan na parfumy alebo iné drobné nevyhnutnosti. Zásluhou prvotriednych a odolných materiálov nachádza svoje využitie aj na balkónoch či v lodžiách.

Na detailoch záleží

Potrebujete svojmu interiéru dodať pár optických centimetrov navyše? Riešenie je jednoduché a finančne dostupné. Siahnite po zrkadle. Jeho správne umiestnenie, veľkosť a tvar môže veľkosť danej miestnosti výrazne vylepšiť. Okrúhle zrkadlo navyše dodá interiéru šmrnc a štýl. Pozor však na príliš veľké zrkadlá v malom priestore, pri nesprávnom lome svetla pôsobia nepríjemne a priestor pohlcujú. Veľké zrkadlo môžete umiestniť aj na krídlo skrine, poslúži tak pri obliekaní a kontrole celkového vzhľadu. Dbajte na to, aby zrkadlá vo vašom interiéri boli vždy čisté a dokonale naleštené. Umastené a zaprášené zrkadlo dokáže dobrý dojem výrazne znehodnotiť.

Koberce, záclony, doplnky

Základnými kusmi nábytku zariaďovanie nekončí. Na rad prichádzajú drobnosti a detaily, ktoré vytvárajú skutočný domov a vďaka ktorým sa v ňom cítime dobre a príjemne. Hoci záclony pomaly upadajú do zabudnutia, stále predstavujú výrazný prvok, ktorý prináša do interiéru útulnosť. Žalúzie, rolety či japonské steny ich funkciu v tomto smere jednoducho nikdy nenahradia.

Podobne je to i v prípade kobercov či ďalších drobných doplnkov. Často sú neprávom považované len za „pracholapky“, pravdou však je, že ich rola v dotváraní osobitej atmosféry je nenahraditeľná. Navyše sú dnes dostupné v materiáloch, ktoré sú vhodné i pre alergikov či ľudí so špeciálnymi preferenciami.

Zdroj obrázka: Africa Studio / Shutterstock.com

Buďte štýloví i v maličkostiach

Zarážka do dverí v podobe papúč či uterákov je dávno za zenitom. Dnes už na trhu nájdete oveľa sofistikovanejšie výrobky, ktoré zabránia zbytočnému a nechcenému trieskaniu dverí. Do detských izieb sa hodia zarážky s motívmi zvieratiek či rozprávkových postavičiek. Do ostatných bytových priestorov či kancelárií môžete vyberať z najrôznejších motívov – od klasických a jednoduchých trojuholníkov, ktoré jednoducho zastrčíte pod dvere, až po zarážky v podobe dámskych kabeliek, modelov z liatiny či námorníckych uzlov.

Pri zariaďovaní domu či bytu berte do úvahy predovšetkým jeho veľkosť. Všeobecne sa menšie priestory zariaďujú oveľa zložitejšie než tie veľké, pretože musíte kalkulovať s každým metrom štvorcovým. Ak vám chýba cit pre detail a kombinácie, neváhajte sa obrátiť na bytového dizajnéra, ktorý vám práve s malým priestorom môže výrazne pomôcť. Práve vďaka dobrým nápadom sa nakoniec doma budete cítiť naozaj príjemne.