Desiata pre školákov

Please enter banners and links.

Školáci často nie sú spokojní so svojou desiatou. Najčastejšie jej majú málo alebo im už nechutí. Nechutnú desiatu tak buď vracajú domov, alebo ju podarujú v škole. V tom horšom prípade skončí v koši. Viete pripraviť chutnú desiatu a máte vôbec predstavu o tom, čo dieťaťu do tašky zabaliť?

 

 

 

 

Chutná desiata

            Ak dieťa malo raňajky, desiata môže byť ľahšia, spravidla by mala byť kyslomliečna. Vhodný je napríklad jogurt s obsahom rôznych látok podporujúcich trávenie alebo ochutené mlieka pre deti v krabičkách. Samozrejmosťou by malo byť ovocie alebo aspoň ovocný džús. Chutnou desiatou sú aj nátierky, ktoré treba obmieňať – buď ich kupujte hotové, alebo ich pripravujte doma z rôznych surovín. Ideálne na prípravu sú vajíčka, tvaroh, ryby, syr, bryndza či zelenina.

 

Bez raňajok

            Raňajky by mali byť základom dňa, no často na nich zabúdame keďže ráno vôbec nič nestíhame. Počas dopoludnia podáva dieťa najväčší výkon, preto potrebuje dostatok živín. Hladné dieťa je nervóznejšie a menej sústredené. Preto ak nezvyknete raňajkovať pribaľte dieťaťu o čosi viac jedla, alebo mu dajte pár eur navyše aby si vedelo dokúpiť desiatu navyše podľa svojej chuti.

 

Najčastejšie chyby

            Jednou z najčastejších chýb je dávanie peňazí namiesto desiaty. Nechať dieťaťu pár drobných na dokúpenie jedla je správne, nie však nechať celú desiatu na vašom potomkovi. Rodič tak nemá prehľad o tom, čo dieťa desiatuje a či si vôbec niečo kúpilo. Druhou chybou je dávať dieťaťu na desiatu mastné a ťažké jedlá, ktoré sú úplne nevhodné, zaťažujú trávenie a okrem iného spejú k obezite. Tretia chyba je, že niektorí rodičia nedávajú deťom na desiatu žiadne pitie lebo sa spoliehajú na školský bufet alebo automat. Radšej pribaľte nesladenú minerálku, riedený ovocný džús alebo zelený čaj. Ak sa ponáhľate, vhodná je i obyčajná čistá voda.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net