Desatoro dovolenkovania s malými deťmi

Please enter banners and links.

Časy, keď ste sa na dovolenke bezstarostne vyvaľovali na pláži s miešaným drinkom v ruke, sú definitívne preč a vy práve stojíte pred svojou rodinnou dovolenkou. Apropó… je dovolenka s deťmi vôbec dovolenkou? Väčšina rodičov sa k pobytom v letoviskách s malými deťmi stavia rezervovane, najmä ak ide o zahraničné rezorty. Opatrnosť je skutočne na mieste, flintu do žita však hádzať netreba. Rodinnú dovolenku si môžete užiť bez väčších komplikácií. Mali by ste sa však držať niekoľkých základných pravidiel.

 

1. Nič nenechávajte na náhodu

Minuli sa časy, keď ste si mohli dovoliť v piatok večer sadnúť do auta a v sobotu ráno sa už opaľovať na Makárskej. Dovolenku s malými deťmi si jednoducho budete musieť naplánovať. Dôležité je mať zabezpečenú spoľahlivú dopravu, komfortné ubytovanie a vytvoriť si aspoň akú takú predstavu o stravovaní. Ak sa rozhodnete pre cestovanie vlastným autom, bez servisnej prehliadky ani nikam nechoďte.

 

2. Dôsledne dbajte na pitný režim

Najväčšie problémy, ktoré si v letných rezortoch môžete spôsobiť, súvisia s dehydratáciou. Zanedbanie pitného režimu čo i len jediný deň môže skončiť hospitalizáciou na detskom oddelení. Na príjem tekutín dbajte veľmi dôsledne nielen u detí.

 

3. Bez pokrývky hlavy ani na krok

Druhá diagnóza, ktorá vás z päťhviezdičkového hotela môže poslať priamo do nemocnice, je úpal. Deti sú na priame slnečné žiarenie veľmi citlivé. Nezabúdajte preto na pokrývku hlavy aj pri pobyte vo vode.

 

4. Vysoký ochranný faktor

Citlivá detská pokožka nie je prispôsobená na dlhodobý pobyt na slnku. Chráňte ju opaľovacími mliekami s najvyšším ochranným faktorom. Odmenou vám budú pokojné noci.

 

5. Plážový stan

Plážový stan je najlepší priateľ rodinných dovolenkárov. Na slnečných plážach je často jediným útočiskom s tieňom. Navyše ak si dieťa potrebuje počas pobytu pri mori pospať alebo oddýchnuť, neexistuje lepšie miesto.

 

6. Vezmite starých rodičov

Myslíme aj na vás, milé mamičky. Hoci dovolenka so svokrou neznie práve lákavo, predstavte si tú pohodu, keď vám aspoň na pár hodín dozrie deti a vy sa môžete s manželom venovať sami sebe. Čo by ste povedali na príjemný večerný piknik na pláži?

 

7. Vybavte si lekárničku

Kompletne vybavená lekárnička je ďalšia veľmi dôležitá súčasť batožiny. Okrem liekov, ktoré vaše dieťa pravidelne užíva, nezabúdajte na analgetiká, antipyretiká – najlepšie vo forme sirupu aj čapíkov, lieky proti hnačke a zvracaniu a určite si pribaľte aj lieky uľavujúce pri uštipnutí hmyzom. Okrem toho vezmite teplomer, rýchloobväzy a bežné obväzy. Nezabudnite ani na nožničky.

 

8. Poľavte, ale zostaňte obozretní

Držať sa domáceho režimu by mohlo byť v dovolenkovom rezorte nielen náročné, ale aj zbytočné. Nebojte sa príležitostne vynechať obedňajší spánok, možno by ste mohli na čas zľaviť aj z prísnych stravovacích zásad a deti môžu mať dovolené viac ako doma. Sú predsa na dovolenke! Buďte však opatrní a konajte v záujme svojho dieťaťa, Nič nepreháňajte, mohli by ste na to nepríjemne doplatiť.

 

9. Nenechávajte deti bez dozoru – Nikdy!

Možno vás napadne, že by ste si mohli počas toho ako deti spia odskočiť do hotelového baru. Alebo by ste si mohli pospať na deke, kým oni cvičia s animátorkou. Nerobte to. Dovolenková destinácia je pre dieťa cudzím prostredím, v ktorom sa nevie orientovať. Ak si nie ste istí, že ho má pod dohľadom iný zodpovedný dospelý, nespúšťajte si ho s očí.

 

10. Vychutnajte si prítomnosť svojej rodiny

Príde deň, keď vaše deti nebudú chcieť o spoločnej dovolenke ani počuť. A vám to bude zrazu tak veľmi chýbať. Užite si ich prítomnosť koľko len budete vládať.

FOTO: pexels.com