Dajte si banány

Please enter banners and links.

Ak vám chýba energia alebo máte hlad a chcete ho rýchlo zahnať, dajte si banán. Práve on vás postaví na nohy, rýchlo zasýti a navyše dotankuje do tela i viaceré vitamíny. Navyše nie je žiadnym tajomstvom, že mnohí muži si pochvaľujú pohľad na ženu, ktorá si vychutnáva banán.

 

Expresné zasýtenie

            Ranný zhon poznajú mnohé z nás – popri sprche a líčení už nezostal na raňajky čas, prípadne ste zahryzli do pečiva a šup do práce. Na obed síce ešte nie je čas, no vám už začína škŕkať v bruchu. V takom prípade hlad spoľahlivo zaženie banán. Aj večer si namiesto bagety alebo slaných krekrov môžete vychutnať banánový kašu z rozmixovaných banánov alebo banány nakrájané na kolieska.

Vďaka obsahu tzv. rýchlych cukrov vás bleskovo zasýtia. To však ani zďaleka nie je všetko, čo tieto plody dokážu.

 

Farba banánov

            Spotrebitelia často riešia farbu banánov a nevedia, či nakúpiť zelené alebo žlté. Svieža žltá farba však neznamená, že dozreli prirodzene na slnku, takže v podstate je úplne jedno pre aké sfarbenie sa rozhodnete.

Všetky banány z našich obchodov sú z plantáží zbierané ešte zelené, dozrievajú buď počas prepravy alebo až v obchodoch. Dovtedy, aby nedozrievali skôr, sú zachladzované do 15°C. Máte tak na výber, či banán dozreje na vašom stole alebo v sklade obchodníka.

 

Potešíte svoje zdravie

            Okrem sýtosti ponúkajú banány oveľa viac. Dokážu naše telo potešiť, a to doslovne, pretože ich konzumácia vie aktivovať tvorbu serotonínu, ktorý je považovaný za hormón šťastia. Po banáne by ste sa mali cítiť lepšie, sviežejšie. Ďalej sú vynikajúce proti hnačke lebo vedia “zahustiť” stolicu. Vláknina, ktorú banány obsahujú, upravuje funkciu čriev.

Práve banány vás po konzumácii alkoholu postavia na nohy kvôli tomu, že sú schopné regulovať tekutiny v tele. Mali by ste tiež vedieť, že ich pravidelnou konzumáciou prechádzate tvorbe žalúdočných vredov. Nezabúdajme však ani na draslík – ten zas pomáha znižovať riziko mozgovej mŕtvice a do značnej mieri prispieva k správnej funkcii srdca.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net