Dajte sama sebe druhú šancu a začnite odznova!

Please enter banners and links.

Každý má právo na druhú šancu a niektoré z nás sa dokážu prehrýzť aj neverou partnera, ale šancami by sme nemali plytvať. Skutočne si zaslúži odpustenie alkoholik, povaľač, násilník alebo večný sukničkár?

Pojem druhá (alebo tretia, piata, deviata, dvadsiata) šanca pre nás znamená novú nádej, že hriešnik dodrží čo sľúbil, a ak vidíme jeho opätovné zlyhanie máme tendenciu vymáhať jeho sľuby. A potom sme sklamané nielen z neho, ale aj zo seba. Uvedomujeme si, že takto sa problémy nikdy nevyriešia, ale napokon upadneme do začarovaného kruhu.

Falošné nádeje na zmenu nás len oberajú o čas ktorý by sme mohli stráviť oveľa efektívnejšie. Nemajte strach zo samoty a zbavte sa pocitu návyku na svojho dlhoročného partnera; tentoraz dajte šancu sama sebe.

Život nás naučil, že každý vzťah prechádza fázami dobra i zla a problémy vzťah buď ešte viac zocelia, alebo ho prenesú do inej roviny. A možno ho úplne zničia. Pokiaľ sú vaše hádky v poslednom období častejšie než predtým prehodnoťte svoje zotrvanie v takomto vzťahu. Naozaj chcete žiť s niekým kto je od vás odlišný? Ako chcete zdieľať spoločný život v jednej domácnosti keď nedokážete nájsť spoločné body od ktorých by ste sa vedeli odraziť? Skutočne veríte tým sľubom, ktoré vám servíruje na podnose pri každej hádke?

Ako spolu ďalej existovať?

Nad touto otázkou sa treba poriadne zamyslieť. Stanovte si sama pre seba podmienky za akých ste ochotná vo vzťahu zotrvať. K základným veciam vo vzťahu patrí aj komunikácia, takže sa s partnerom otvorene porozprávajte, predostrite mu v čom vidíte problém a pokúste sa nájsť dohodu. Snažte sa počas dialógu počúvať aj jeho, a zbytočne neútočiť.

Je dobré mať v zálohe aj záložný plán B ktorý vytiahnete v prípade, že partner dohodu nedodrží a opäť vás sklame. Podobne to funguje i naopak – ak urobí krok k zlepšeniu neváhajte ho primerane podporiť a dať najavo svoju radosť.

Prišiel domov opäť úplne opitý alebo vám dal ďalšiu facku? Ak nenastanú zmeny je čas vzťah ukončiť nech sa jeho nátlak zbytočne nestupňuje. Mnohé ženy verili priam v zázrak a dnes sú v krízových centrách kde hľadajú pomoc s dieťaťom v náručí. Dôvod? Najprv dal facku za ktorú sa patrične ospravedlnil s kyticou nádherných ruží, a skončilo to pri modrinách takmer po celom tele. Toto predsa nepotrebujete…

Rozchod kvôli nevere

Aj keď som v úvode spomenula ako to niektoré z nás dokážu rozchodiť a ísť ďalej životom s tým istým mužom, dovolím si tvrdiť, že väčšina z nás to nevie, a to i napriek snahe. Niekedy sa žena predsa len odhodlá dať mu druhú šancu, no časom cíti len čoraz väčší fyzický odpor až to napokon skončí pri rozchode.

Možno za jeho neverou stoja práve neriešené problémy ktoré sa s pribúdajúcim časom iba odkladali kamsi na kopu. Občas je teda skutočne najlepším riešením rozchod, a ktovie – možno si opäť k sebe raz nájdete cestu. Vo vzťahoch predsa nič nie je vylúčené.

Prebrala vám kamarátka partnera?

Tu sa psychológovia zhodujú v tom, že ide v podstate o najhoršiu situáciu lebo prežívate dvojitú zradu. Oklamal vás nielen on, ale aj najlepšia kamarátka na ktorú sa predsa vždy dalo spoľahnúť.

Najlepším liekom je čas aj keď to teraz znie ako trápna fráza. Neutápajte sa vo vlastnej nenávisti, neotvárajte dvere výčitkám a pokúste sa robiť veci na ktoré kedysi nebol čas. Vyrazte si von a nájdi si svoju novú partiu, veď zradou sa život nekončí.

 

Nezostávajte v nefungujúcom vzťahu iba preto, že ste na neho navyknutá alebo zo strachu pred samotou. Aj odpúšťanie má svoje hranice ktoré by sa nemali prekračovať pre vaše vlastné dobro. Vzťahy sa končia preto, aby sme mohli dať šancu niekomu ešte lepšiemu.

Napísala: Zuzana Šusterová

Foto: Ambro