Čo udržuje manželstvo?

Please enter banners and links.

Už niekoľkokrát ste mali chuť odísť, zabuchnúť za sebou dvere a už nikdy viac sa nevrátiť. Alebo sa vrátiť, ale rovno so žiadosťou o rozvod. Napokon sa to akosi utriaslo a pokračujete v manželskom živote ďalej. Čo vlastne drží manželstvo pohromade aj napriek mnohým problémom?

 

Samota

            Samota je jednoduchý a častý dôvod pre udržanie manželstva. Strach so samoty býva tak silný, že ste schopná tolerovať aj hádky a rozdielnosť pováh. Mnohé ženy si tiež myslia, že po tomto mužovi by už žiaden neprišiel a keby aj nejakého stretli, pravdepodobne by bol horší.

Pri tomto dôvode sa treba zamyslieť nad tým, či tento muž naozaj za to stojí a či vás vôbec niekedy ocenil. Samota bude zlá iba chvíľu, potom stretnete novú a ešte krajšiu lásku.

 

Okolie a normy

            Tak vás vychovali a tak by to malo byť. Tak žije každý vo vašom okolí, nikto z rodiny sa nerozviedol a vy predsa nebudete výnimkou. Jedno manželstvo by malo trvať po celý život… Výchova, normy, negatívne skúsenosti iných s rozvodom či akási morálna vás nepustia ďalej. Nechcete na to konečne zabudnúť? Pouvažujte nad tým, či je naozaj správne zostávať s manželom, ktorý vás tyranizuje, prestali ste si rozumieť alebo vás rozdelilo čosi iné.

 

Deti a dlhy

            Ste žena, ktorá chce pre svoje dieťa aj otca, a tak zostávate naďalej v nefungujúcom manželstve. Tu si treba položiť otázku, či by nebol lepší radšej žiaden otec ako ten zlý. Čo sa týka dlhov je ťažké odpútať sa od nich a byť nad vecou, no možno by vám pomohla rodina alebo priatelia. Splácanie hypotéky alebo úverov nie je jednoduché, ale pomôcť by vám mohlo nové zamestnanie. Pokiaľ ste krátko pred rozvodom a črtá sa takáto možnosť, berte ju. Začnete odznova nielen v osobnom živote ale i v pracovnom.

 

Pohodlie

            Je to pohodlné. Už ste si zvykli na jeho povahu, zlozvyky sa snažíte prehliadať a ste si vedomá toho, že hádka by nemala žiaden zmysel. Manželstvo len prežívate, snažíte sa byť ľahostajnou a už dávno ste upustili od romantických predstáv. Nuž, sama uvidíte ako dlho vás to ešte bude baviť.

 

Umelé manželstvo je naozaj zlé pre vás a vaše deti. Ak ste dlhodobo nespokojná klesá vaše sebavedomie a nerealizujete sa ako osobnosť. Navyše nefungujúce manželstvo je horšie než rozvod, takže ak prevažujú zlé chvíle nad tými dobrými je čas zamyslieť sa nad sebou a nad manželom. Ceňte si samu seba.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net