Čo si dať na tanier?

Please enter banners and links.

Ak sa necítite dobre, na vine môže byť aj nesprávne stravovanie. Poznáte rizikové potraviny? Čo vám škodí a naopak, čo by ste si mali dopriať denne?

 

Zdravé potraviny

         Existujú potraviny ktoré dokážu pozitívne ovplyvniť zdravie; stačí ich len zaradiť do svojho jedálneho lístka. Medzi takéto zdraviu prospešné potraviny patrí nasledujúca vymenovaná pätica.

–  Listová a koreňová zelenina – prospieva nám aj vo varenom stave. Údajne kam sa do tela dostane, to vylieči a okrem toho si ju bunky priam pýtajú. Zaberá na nádorové ochorenia, čistí cievy, chráni a posilňuje srdcový sval. Avšak na to, aby sa mohli prejaviť účinky tejto zeleniny je nutná príprava bez oleja, tuku a cukru.

–  Ovsené vločky – útočia plnou silou proti rakovine a chránia pečeň spolu so žlčníkom pred poškodením. Na ich prípravu postačí jednoduchý postup: zalejte ich vriacou vodou a oslaďte hrozienkami. Netreba pridávať med ani mlieko pretože by takéto ochutenie znížilo ich účinok.

–  Pšeničné klíčky – je dobré vedieť, že sušené pšeničné klíčky regenerujú bunky, zlepšujú náladu a vedia stabilizovať psychiku vďaka vitamínu B.

–  Otruby – v súčasnosti na ne zabúdame čo je veľkou chybou pretože pšeničné otruby sú skvelým zdrojom vlákniny a rôznych minerálov. Majú aj protirakovinové účinky na celý tráviaci trakt, a to nielen počas liečby ochorenia ale aj preventívne. Mali by sa pridávať každý deň do jedál, napríklad do omáčok, polievok alebo do cesta na koláč.

– Krúpy – najmä my, ženy, by sme si ich mali dopriať nakoľko vedia omladiť pokožku. Okrem toho tiež regenerujú lymfatický systém. Je vhodné pridávať ich do polievky namiesto cestovín.

 

Čo je obľúbené, to je zlé?

         Vraví sa, že to čo nám najviac chutí, nášmu organizmu škodí. Podľa expertov na stravovanie a zdravú výživu tento výrok nemá ďaleko od pravdy. S ktorými jedlami to teda netreba preháňať?

– Údeniny – áno, správne. O údeninách ste už iste čo-to počuli. Je pravdou, že údeniny majú vysoký obsah látok podporujúcich rakovinu, lebo sa väčšinou vyrábajú so živočíšneho odpadu.

– Sladké pečivo a šišky – francúzske sladké pečivo je mimoriadne chutné a v našich domácnostiach populárne, no oslabuje obličky a močový mechúr.

– Sladené nápoje – k sladeným nápojom toho hádam ani netreba veľa písať pretože sa na nás z každého rohu valia informácie o tom, ako ich netreba piť. A je to naozaj pravda pretože oslabujú náš imunitný systém a je jedno, či sú sladené bežným cukrom alebo náhradnými sladidlami.

– Rastlinné margaríny – naše telo ich nevie spotrebovať, a preto sa v konečnom dôsledku ukladajú do našich vnútorných orgánov čo nie je práve to najlepšie.

 

Zázračné suroviny

         Na záver pre vás ešte máme pár surovín, ktoré nášmu telu mimoriadne pomáhajú. Doprajte si ich čo možno najviac.

– Zelený hrach – jedzte ho buď varený v polievke alebo surový zo záhradky; vždy nabudí imunitný systém a ochráni ho.

– Čučoriedky – tieto lahodné plody chutia nielen chuťovým bunkám, ale aj celému telu. Ponúkajú maximum antioxidačných látok a sú elixírom mladosti. Niektorí lekári sa dokonca domnievajú, že práce čučoriedky vedia zastaviť rast niektorých druhov rakoviny.

– Kurkuma – ide o koreninu schopnú aktivovať gény zastavujúce niektoré génové mutácie. Dajte si kurkumu asi tak trikrát do týždňa ako ochucovadlo do jedla.

– Skorocel – takmer nikto z nás ho v kuchyni nepoužíva čím si škodíme. Táto bylinka zlepšuje kvalitu krvi čím vlastne pôsobí v celom tele. Skúste krátky recept: rozmixujte pár lístkov skorocelu v jednom litri vody, a vzniknutý drink popíjajte kedykoľvek počas dňa.

Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net