Please enter banners and links.
Chystáte sa na vytúženú dovolenku, ale nemáte dobrého známeho, ktorému by ste dali kľúče, aby vám zalieval kvety? Naozaj je jediným riešením nechať ich zvädnúť? Našťastie existuje pár trikov, vďaka ktorým vaše kvety prežijú aj vyše týždňovú dovolenku.
Dôležitý tieň
Nanešťastie chlad v byte pri niekoľko dní zatvorených oknách uprostred leta určite neudržíte. Práve preto budú vaše izbové rastlinky ešte smädnejšie, ako keď ste doma a vetráte. Ak sa chystáte na niekoľko dní či týždeň preč, presuňte ich z ich pôvodného stanovištia radšej do tieňa. A to aj v prípade, kedy ide o izbové rastliny obľubujúce svetlo a teplo. Na tieni budú prichádzať o niečo menšie množstvo vody a síce ak sa vrátite, listy budú mať o poznanie bledšie, nie však zoschnuté.
Keď ide o uschnuté listy, tie odstrihnite ešte pred odchodom na dovolenku. Zároveň ak je v kvetináči nejaká burina, vytrhnite ju. Rovnako postupujte aj pri odkvitnutých kvetoch. Čím menej už schnúcich listov a kvetín na rastlinkách zostane, o to viac vody budú schopné udržať.
Ako najlepšie udržať vlahu
Keď sú rastlinky v tieni, mali by ste myslieť na čo najdlhšie udržanie vlhkosti v ich kvetináčoch. V prvom rade je dôležité ich ešte tesne pred cestou poriadne zaliať. Existuje niekoľko fígľov, ako dlhodobej vlahe pomôcť. Jedným z nich je mach, ktorý sa dopredu namočí do vody. Mach dokáže udržať vlhkosť skoro rovnako, ako špongia. Stačí ho naukladať pod črepník a okolo neho a časť uložiť aj na zeminu rastliny. Takto vydrží niekoľko dní, ale pri dlhšej dovolenke aj on vyschne a rastlinku neochráni.
Druhým, celkom podobným spôsobom, sú gélové guľôčky, ktoré sú ľahko dostupné skoro v každom kvetinárstve. Rovnako, ako udržia dostatok vlahy pre rezané kvety vo váze, pomôžu aj črepníkovým rastlinám. Gélové guličky stačí niekoľko hodín nechať namočené vo vode a potom rozsypať na zeminu rastliny a okolo kvetináča. Avšak aj keď sa uvádza, že gélové guličky vydržia nasiaknuté vodou skoro mesiac, v kvetináči je to omnoho menej. V tieni budú dostatok vlahy rastlinám dodávať približne 14 dní, čo je už ale slušná doba na peknú dovolenku bez starosti o kvety.
Čo najdlhšie
Pri dlhej ceste, kedy sú mach aj gélové guľôčky málo, pomôže aj vaňa, vedrá a iné veľké nádoby s vodou. Stačí ich napustiť asi tak do 15 – 20 cm výšky vodou a kvety s kvetináčom do nich položiť. Predtým ich ale treba poriadne poliať, zvyšok vlahy si zoberú samé podľa potreby. Ak si ale myslíte, že by rastlinky takto mohli zahniť, skúste samozavlažovacie spôsoby. Ide o jednoduchú vec, ktorú zvládnete isto aj samé. Pri jednom z nich si stačí zohnať hrubší knôt a nádobku s vodou, ktorá sa umiestni aspoň o stupienok vyššie, ako je kvetináč. Jeden koniec knôtu sa namočí do nádobky s vodou, druhý koniec sa zapustí kúsok do zeme kvetináča. Kvety tak budú pravidelne zavlažované prirodzenou nasiakavosťou knôtu a savosťou zeme. Do väčších kvetináčov treba zapustiť knôtov viac, alebo odrezať dno fľaše, zaboriť ho do zeme kvetináča a naliať ho naplno vodou. Ide pri tom o jednoduchý fyzikálny pokus, ktorý si isto pamätáte zo základnej školy.
Poslednou, nákladnejšou možnosťou je kúpa zavlažovacieho systému pre domáce rastliny. Ak rozmýšľate nad jeho kúpou, môžete ostať sklamané, keď zistíte, že funguje takmer rovnako, ako už vyššie popísaný knôt v nádobe s vodou.
Najistejším spôsobom je dobrému známemu alebo susedovi zveriť kľúče od bytu a poveriť ho polievaním. Ak to ale nie je možné, skúste aj jeden s týchto tipov, aby ste po dovolenke nemuseli všetky kvety vyhodiť.
Napísala: Lucia Zimanová
Foto: nuttakit