Please enter banners and links.
Trápia vás vyrážky, šupinatá pokožka a nepríjemné svrbenie a pálenie? Môže ísť o seboreu. Toto zápalové ochorenie kože postihuje približne 3% dospelej populácie a nezriedka sa vyskytuje aj u novorodencov a dojčiat. Aby ste mohli problémy svojej pokožky úspešne liečiť, je nutná správna diagnostika.
Ako sa prejavuje seborea
Seboroická dermatitída je neinfekčné kožné ochorenie. Prejavuje sa zapálenými ložiskami na pokožke, ktoré sa objavujú najmä na miestach s vysokým výskytom mazových žliaz. Červené vyrážky a biele, až žlté šupiny, sa preto môžu vytvoriť najmä na týchto miestach:
- Na tvári – v záhyboch spodnej časti nosa, v okolí obočia a uší.
- Na hlave – vo vlasovej pokožke.
- Na miestach kožných záhybov – tam, kde sa pokožka trie, teda napríklad v podpazuší.
- Na hrudníku a v hornej časti chrbta.
Problémom však nie sú len vyrážky. Časté je aj nepríjemné svrbenie a pálenie. Čo seboreu zhoršuje a ako môžete zmierniť jej prejavy?
Liečba seborey
Seborea sa častejšie vyskytuje u ľudí, ktorí majú mastnú pleť. Nie je známe, prečo vlastne ochorenie vzniká. Môže ísť o poruchu imunitného systému, či genetickú predispozíciu. Prejavy choroby však zhoršuje používanie dráždivej kozmetiky, nepriaznivé počasie, stres, hormonálne zmeny, málo spánku, nadmerné potenie, príliš mastné, sladké a pikantné jedlo.
Liečba seborey je zložitá a dlhodobá. Je to totiž chronická choroba, ktorá sa neustále vracia. Dôležité je najmä vyhýbať sa jej spúšťačom a veciam, ktoré stav zhoršujú. Ak teda zbadáte, že korenisté jedlo vám seboreu zhoršuje, určite ho vynechajte. Ako sa choroba lieči? V prípade ťažších foriem je potrebná návšteva lekára, ktorý predpíše tablety. Na lokálnu liečbu sa používajú krémy a roztoky s protizápalovým, antimykotickým a keratolytickým (zmäkčujúcim) účinkom. Nutná je správna starostlivosť o pleť, ktorá zahŕňa umývanie vlažnou vodou, jemné sušenie (nie drhnutie), vynechanie agresívnej kozmetiky a nosenie vhodného (nedráždivého) oblečenia.