Čo deťom nesmiete hovoriť?

Please enter banners and links.

ID-100264367Občas sa stane každej matke, že povie čosi, čo by potom najradšej vzala späť. Sú však niektoré vety, ktoré by ste dieťaťu vôbec nemali hovoriť, pretože dokážu poriadne ublížiť. Dokonca sú niekedy príčinou komplexov a depresii. Myslite vždy na to, že v dieťaťu treba budovať sebavedomie za každých okolností, aby mohlo vyrásť v samostatného jedinca.

 

“Čo z teba bude?!”

            To, že vám to hovorila matka neznamená, že to musíte automaticky vravieť dookola aj vy. Len si spomeňte na to ako menejcenne ste sa vždy po tejto vete cítili. Verte dieťaťu, podporujte jeho schopnosti, rozvíjajte talent. Bude z neho človek, ktorý nájde v spoločnosti svoje miesto. Chcete predsa, aby sa váš potom vedel presadiť, že?

 

“Nechaj, lebo to pokazíš!”

ID-100214188

            Vy ste nikdy nič nezbabrali? Len si spomeňte na to, ako chutili vaše prvé fašírky, ako ste zafarbili blúzku v práčke a koľkoráz ste si zarezali do prstov pri krájaní. Hovorí sa, že deti sú odrazmi rodičov, takže ak stále čosi zbabre vaše dieťa nie je náhodou po vás? Omnoho efektívnejšie je robiť veci spolu (bez otravného poučovania o tom istom), dať jednu dobrú radu alebo to nechať tak pretože i tak sa všetko najlepšie naučíme na vlastných chybách.

 

“Nemohla to byť lepšia známka?”

            Nie, nemohla. Keby to mohlo byť lepšie hodnotenie dívali by ste sa na lepšiu známku. Pripomeňte si jednu obrovskú pravdu o školstve – nech sa učiteľ akokoľvek snaží o objektivitu, napokon je v hodnotení vždy kus subjektivity. To, ako vaše dieťa zvláda učebné osnovy ešte nevraví nič o tom, ako bude zvládať život. Ak budete riešiť len známky a dookola sa vypytovať to isté, nielen že sa vám dieťa nebude zverovať s osobnými problémami, ale zostane menejcenné. Tento pocit sa prenáša do dospelosti.

 

“Tvoj súrodenec je lepší.”

            Naozaj? A v čom? Vždy bude niekto lepší, niekto štíhlejší, niekto krajší, šikovnejší, rozumnejší. Načo to vôbec riešiť? Všetci sme nejaký a vaše dieťa tiež. Možno nenapíše úžasný sloh ako jeho mladší súrodenec, ale vypočíta integrály. Radšej si všímajte v čom vaše decká vynikajú, čo dokážu, v čom sú dobré. Nezraňujte ich ego, lebo vychováte ustráchané nesebavedomé deti.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net