Čítanie je pre deti dôležité

Please enter banners and links.

ID-10055547Aj napriek varovaniam z nedávnej minulosti, od tlače kníh sa neupúšťa, pretože sú našťastie stále obľúbeným spôsobom trávenia voľného času a vzdelávania. A to hlavne pre deti. Deti by mali čítať knihy aj keď sa im nechce, pretože sú pre ne veľmi dôležité. Ak nemajú vzťah k tradičným knihám presedlajte aspoň na aplikácie ponúkajúce rozprávky pre deti v modernom štýle. Ich výhodu je, že môžu byť interaktívne a hlavne ich máte kedykoľvek po ruke či už v tablete alebo v mobilnom telefóne. Prečo ale vôbec dávať deťom rozprávky?

 

Fantázia

            Detský svet potrebuje fantáziu, rozvíjanie predstavivosti a hravosť. Príbehy v knihách sú len písané, takže všetko ostatné je na dieťati – všetko si môže predstaviť a upraviť do najmenšieho detailu podľa seba. Fantázia vášho dieťaťa tak pracuje naplno.

 

Inteligencia

            Jedna rozprávková kniha toho povie o svete viac než vy, lebo zahŕňa niekoľko poučných príbehov s rôznymi postavami kde sa strieda dobro so zlom. Vykresľujú sa vlastnosti, dieťa sa učí rozmanitosti a formuje svoju inteligenciu. Lepšie pochopí svet a naučí sa spájať súvislosti. Okrem toho dieťa vďaka rozprávkam omnoho lepšie formuje vlastné myšlienky.

Aby sme nezabudli, spolu s knihou dieťa získava širší obzor, lepšie sa vyjadruje a má neporovnateľne lepšiu slovnú zásobu než nečítajúci rovesníci.

 

Cvik pre mozog

ID-10063643

            Čítanie je cvikom pre mozog, a to platí nielen pre dospelých, ale aj pre deti. Bolo dokázané, že u ľudí ktorí často čítajú umierajú neuróny menej často, resp. neubúdajú tak rýchlo ako u tých, čo nečítajú. Navyše aj učitelia potvrdzujú, že deti obľubujúce knihy majú menšie problémy s prospechom než nie, čo nečítajú.

 

Koncentrovanie

            Dieťa sa čítaním učí lepšiemu sústredeniu. Spomínate si ešte na to, ako vám niekto z rodiny čítal rozprávky a vy ste si všetky tie postavy predstavovali a sústredili ste sa len na to, ako to celé skončí? Práve takto ste si cibrili koncentráciu a schopnosť sústrediť sa.

 

Relaxácia

            Už v detstve môžete deťom ukázať jeden zo spôsobov relaxovania – čítanie. Je to činnosť plná pokoja pri ktorej sa človek uvoľní a utiahne do vlastného sveta. Vaše dieťa môže čítať pred tréningom, v čakárni u lekára alebo pred spaním. V dospelosti si potom pripraví šálku kávy a oddýchne si lepšie než pri sledovaní televízie. Netreba zabúdať ani na to, že ak dieťa nevie zaspať stačí jedna kapitola, a rovnaké je to i v dospelosti – nespavosť sa vie vyriešiť knihou. Mnohí pri čítaní zaspia.

 Napísala: Zuzana Šusterová

FOTO: freedigitalphotos.net